Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)

- "(FETÖ) Bundan sonra bu örgütle irtibatlı olan hiçkimsenin kendisini bir şekilde kamufle ederek hayatına devam etmesi mümkün değil. Bu darbe teşebbüsünün içinde, arkasında, yanında, sağında, solunda kim varsa hepsi ortaya çıkarılacak ve hepsinden de hesap sorulacak" - "TSK da kendi içindeki çürük elmaları çok net görmüş oldu"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)
17 Temmuz 2016 Pazar 00:33

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Bundan sonra bu örgütle irtibatlı olan hiçkimsenin kendisini bir şekilde kamufle ederek hayatına devam etmesi mümkün değil. Bu darbe teşebbüsünün içinde, arkasında, yanında, sağında, solunda kim varsa hepsi ortaya çıkarılacak ve hepsinden de hesap sorulacak" dedi.

Kurtulmuş, Haber Türk televizyonunda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı.

Tutuklanan askerlerin çok kısa sürede mahkemeye çıkarılacağını belirten Kurtulmuş, "Kimsenin yaptığının yanına kar kalmayacağını" ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yapılan saldırılar sırasında milletvekilleri ile sürekli temas halinde olduklarını dile getirerek, o sırada hiç kimsede bir moral bozukluğu olmadığını, tam tersine haklı olmanın verdiği bir inançla morallerin yüksek olduğunu söyledi.

Çok zor bir gece geçirildiğini belirten Kurtulmuş, "TBMM'ye bomba atılıyor, Çankaya'da o atılan bombalarla binalar hopluyor, sarsılıyordu." dedi.

Kurtulmuş, milletten toplanan vergilerle alınan savaş uçaklarının milletinin iradesine karşı kullanılmak için değil vatanın korunması için askere verildiğini kaydederek, "Bir istihbarat zafiyeti olup olmadığı" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bunun çok iyi hazırlandığı bugün aldığımız ilave bilgilerle çok daha net olarak görülüyor. Sadece Ankara ve İstanbul değil, Türkiye'nin her iliyle ilgili de hazırlıkların yapıldığı, çok titiz bir çalışmanın yürütüldüğü görüldü. Türkiye'nin bir çok ilinden çok sayıda bilgiler geldi. Biz bu paralel yapının ne kadar içe kapalı bir yapı olduğunu, ne kadar çok kendini gizleme kabiliyeti olduğunu, ne kadar çok mutasyon geçirerek kendisini farklı şekilde gösterebilen bir çete olduğunu söyleyince bazıları belki 17-25 Aralık sürecinde ya da Gezi olaylarından sonraki süreçte 'Ya amma da abartıyorsunuz' dedi. 'Nihayetinde bunlar biraz dindar, muhafazakar adamlar bunlardan ne zarar gelir' diyenler dahi vardı. Hatta Milli Güvenlik Kurulu bunları terör örgütü ilan ettiğinde 'Canım nerede terör örgütü, adamın terör örgütü olması için elinde silah olması lazım' diyenler vardı. Adam milletin bütün silahlarını almış, çalmış gasp etmiş, onları millete karşı kullanıyor. Hiç de milleti öldürmekten çekinmeden bunları kullanabiliyor. Çok ağır silahları, hatta uçakları ve helikopterleri olan bir örgüt. Kendisini o kadar güzel bir şekilde gizlemiş ki bu mesele ile birlikte bu anlaşıyor ama olanda hayır vardır. Bundan sonra bu örgütle irtibatlı olan hiç kimsenin kendisini bir şekilde kamufle ederek hayatına devam etmesi mümkün değil. Bu darbe teşebbüsünün içinde, arkasında, yanında, sağında, solunda kim varsa hepsi ortaya çıkarılacak ve hepsinden de hesap sorulacak."

-"YAŞ rutinin dışına itildi"

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının belirlenen zamanda gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, YAŞ'ın rutin bir toplantı olduğunu ancak bu darbe teşebbüsü ile birlikte rutinin dışına itildiğini söyledi.

Kurtulmuş, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) şerefli mensuplarının, TSK'nın emir komuta zinciri içerisinde, TSK'nın ahlakına ve genel disiplinine bağlı olan subaylar ve komutanların, açıkça bu girişimde yer almadıklarını ifade ettiklerine dikkati çekerek, "Onlara millet adına teşekkürü borç biliyoruz. Dolayısıyla TSK da kendi içindeki çürük elmaları çok net görmüş oldu. Bundan sonra zaten süreçler artık rutinin dışında çalışacaktır. Bu darbe teşebbüsüne karşı Türkiye Cumhuriyeti devleti, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik teamülleri, hukukun üstünlüğü prensipleri içerisinde kendisini koruyacak bütün mekanizmaları geliştirecek, kullanacak ve bu paralel örgütü tamamıyla tasfiye edecektir." ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, kuvvet komutanlarına ilişkin bir soru üzerine de tamamının görev başında olduğunu belirtti.

-"Böyle bir yargı herhalde dünyanın hiçbir yerinde yoktur"

Kurtulmuş, bazı yargı mensuplarının gözaltına alınmasına ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti:

"Böyle bir yargı herhalde dünyanın hiçbir yerinde yoktur. HSYK seçimlerinde bunu gördük. Mevcut yargıçların neredeyse yarısı bir kapalı örgüt mensubu. Rakamları yanlış hatırlamıyorsam yüzde 45 civarıydı. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bir darbe teşebbüsü içerisine girmeselerdi dahi herhangi bir devletin içinde, diyelim ki İngiliz devleti içinde kapalı bir örgüt, bir tarikat, bir grup neyse adına ne derseniz deyin, herhangi bir grup İngiliz yargı sisteminin yarısını ele geçirmiş, İngiltere buna müsaade eder mi? Almanya, Amerika müsaade eder mi? Maalesef Türkiye böyle bir tehlike ile karşı karşıyaydı. Sürekli söylüyorduk. TSK'dan emniyet teşkilatına kadar yargı sisteminden üniversitelerin içine kadar birçok yerde tamamıyla mevcut bürokratik hiyerarşinin dışında kendi hiyerarşisini esas alan ve bu hiyerarşiyi kullanarak mevcudu yeri geldiğinde çalıştırmayan bir mekanizma. Buna müsaade edilmez ama bunların da hukuk prensipleri içinde yapılması lazım. Şimdi bütün hukuk kuralları bakımından bunlar ne kadar zararlı bir grup olduklarını açıkça ortaya koymuşlardır. Bunların her yerde, her alanda üstlerine gidilecek ve inşallah sonuç alınacaktır."

(Sürecek)İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×