Başbakan Yardımcısı Canikli: (1)

- "Birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ediyor, onların yanında duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi S&P" - "Odeabank, 1 milyar lira sermayesini artırmak için dün BDDK'ya başvurdu, kabul ettik"

Başbakan Yardımcısı Canikli: (1)

Canikli, CNN Türk canlı yayınında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Nurettin Canikli, "darbe girişimine ilişkin aklında çok soru olup olmadığının" sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Resmi açıklamalarda taşlar yerine oturmuyor. O kadarını söyleyeyim. Halka kesintisiz devam etmiyor, mantıksal bütünlük devam etmiyor. Kesintiler, boşluklar var arada. O taşları biz koyacağız yerine. Çok kısa süre içinde önce fotoğrafın tamamı çekilecek, bütünü göreceğiz. Şu anda elbette birtakım değerlendirmeler, bulgular, sonuçlar var, ama fotoğrafın tamamını görmemiz gerekiyor. Kurumlar arasındaki tüm ilişkilerin boyutunu görmemiz gerekiyor. Başka uluslararası boyutlar varsa onları görmemiz gerekiyor. Doğru teşhisi koymamız, doğru tedbirleri almamız için bunları görmemiz gerekiyor. Bu adım atmadığımız anlamına gelmiyor kesinlikle."

"Yeni bir darbe girişimi ihtimali hala kuvvetli mi" sorusuna karşılık Canikli, "Bugün 15 Temmuz öncesine göre yeniden bir darbe teşebbüsü ihtimali çok çok daha düşüktür. Bu, terör örgütü ve yandaşları açısından her şey bitti, artık tehlike, tehdit olmaktan uzaklaştı anlamına da gelmiyor. Aşırı rehavet, iyimserlik de başka bir tehlikedir." dedi.

Kalkışmaya katılan erlerin durumunun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iç işleyişi de dikkate alınarak yargı tarafından değerlendirileceğini belirten Canikli, "Burada dikkat edilmesi gereken şu, kandırılmış olsa bile o andan itibaren silah sıkmışsa, darbe teşebbüsünü kuvvetlendirecek adımlar atmışsa bu kişiler hakkında yine yargı kararı çerçevesinde ona göre değerlendirme yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

- "Para çıkışı olmadı, yeni yatırım haberleri geliyor"

Canikli, darbe teşebbüsünün ardından Türkiye'den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırım haberleri geldiğini dile getirdi. Canikli, "Lübnan orijinli Odeabank, 1 milyar lira sermayesini artırmak için dün BDDK'ya başvurdu, kabul ettik. Yakında getirecek." diye konuştu.

Ekonomide kalıcı bir tahribat yaşanmayacağını belirten Canikli, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye değerlendirmelerine ilişkin ise şunları kaydetti:

Canikli, kredi derecelendirme kuruluşlarının kanaatlerinin mutlak olmadığını, Türkiye ekonomisinin sadece bu kuruluşlarının değerlendirmelerine bakılarak anlaşılmaması gerektiğini vurguladı.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×