Banka, hiç havale yapılmayan hesaptan 107 lira kesti

Bankalar, mahkemelerin yorum yoluyla tüketici lehine karar vermelerine rağmen 'Dosya, havale, EFT, yeniden yapılandırma masrafı' adı altında tüketicilerden çeşitli kalemlerle para tahsil ediyor. Son olarak aylık kredi taksitini gününden önce...

Banka, hiç havale yapılmayan hesaptan 107 lira kesti
20 Temmuz 2014 Pazar 11:03

Bankalar, mahkemelerin yorum yoluyla tüketici lehine karar vermelerine rağmen 'Dosya, havale, EFT, yeniden yapılandırma masrafı' adı altında tüketicilerden çeşitli kalemlerle para tahsil ediyor. Son olarak aylık kredi taksitini gününden önce ödeyen vatandaşa kestiği ceza Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) tarafından geri dönen bankaların ilginç uygulamaları bitmiyor. Bursa'da üç yıl önce açtırmasına rağmen hiç havale yapmayan vatandaş, hesabının eksik olduğunu görünce banka şubesinin yolunu tuttu. Tüketici, bankanın "2014 yılında altı kez havale yapmışsınız, 107 lira kesilmiş" cevabıyla sarsılırken, "Zaten üç yıl önce hesabı açtırdım ve kesinlikle havale yapmadım, ispatlayın." deyince banka geri adım atarak parayı hesaba iade etti. Hukukçular ise bankaların bu tür uygulamalarına karşı cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmaları gerektiğini dile getirdi.

Bursa'da ikamet eden iki çocuk babası İskender Kaya (50), geçtiğimiz günlerde özel bir bankadaki hesabını kontrol edince, parasının 107 lira eksik olduğunu fark etti. Bankanın yolunu tutan Kaya, kesintinin sebebini sordu. Banka görevlileri, Kaya'nın 2014 yılında altı kez havale yaptığını ve her havale için 17.90 lira olmak üzere 107,4 lira para çekildiğini söyledi. Hesabından hiçbir havale işlemini yapmadığını belirten Kaya, duruma tepki gösterdi. Kaya'nın itirazını değerlendiren banak geri adım atarak, 107,4 lirayı Kaya'ya iade etti. Yaşadıklarına anlam veremeyen kaya şunları kaydetti: "Yaklaşık üç yıl önce açtırdığım hesaptan 107 lira eksik olduğunu görünce şok yaşadım. Bana havale yaptığım için kesinti olduğunu söylediler; ancak ben o hesaptan hiçbir havale işlemi yapmadım. Dekontu aldım, mahkemeye vereceğimi söyledim. Banka şubesi itirazımı değerlendirdi ve paramı iade etti. Hesaptaki azalmayı fark etmeseydim bankanın bu hukuksuz, mesnetsiz uygulaması, yapanların yanına kar kalacaktı. 100 lira değil isterse 10 lira olsun. Neden haksız yere para ödeyeyim. Biz, parayı kolay mı kazanıyoruz? Bankaların akıl almaz yöntemlerle tüketiciyi sıkıntıya soktuğunu duyuyordum bu kez başıma geldi."

"AYNI BANKA AYNI KİŞİYE HAYALİ HAYAT SİGORTASI YAPTI"

İskender Kaya, hesaptaki azalmadaki yanlışlığı ortaya çıkarmanın keyfini yaşayamadan bu kez aynı banka şubesinin 132 liralık hayat sigortası poliçesiyle şok yaşadı. Hayat sigortasının bilgisi dışında yapıldığını öne süren İskender Kaya, banka şubesinin yolunu tuttu. Banka şubesi, Kaya'nın itirazına rağmen hayat sigortası poliçesini iptal etmedi. İkinci kez bankaya giden Kaya, poliçenin iptal ettirilmesini sağladı. Ancak halen kesilen 132 lirayı alamadığını belirten Kaya, bankadan paranın iadesini beklediğini söyledi.

"HEM HAKEM HEYETİNE GİDİN HEM DE SAVCILIKLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN"

Bankaların hesaplardan kolay para çekebildiğine işaret eden Avukat Mustafa Akıncı ise, bankaların hangi işlemlerden ne miktarda ücret alabileceği tamamen yasal zemine oturtulması gerektiğini dile getirdi. Avukat Akıncı şunları kaydetti: "Mahkemelerin yorum yoluyla tüketici lehine karar vermeleri dahi bankaları durdurmamaktadır. Tüketiciler hesaplarını belli aralıklarla kontrol etmeli, haksız uygulamayı görüşme yoluyla çözüp arkasını bırakmamalıdır. Konuyu BDDK'ya bildirmeli, hakem heyetine şikayet yoluna gitmelidir. Tüketici, habersiz hesabından para çekilmesi ile ilgili olarak Güveni Kötüye Kullanma nedenine dayalı savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Bankaların kasta dayalı bu tür işlemleri ile ilgili olarak görevliler hakkında ceza davası açılacağını düşünüyorum. Çünkü olay hukuki ihtilaf olmaktan çıkmış, tüketiciye zarar verme kastına dönüşmüştür."

CİHAN

Banka, hiç havale yapılmayan hesaptan 107 lira kesti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×