Bakanlıktan veteriner hekim açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘sınavsız veteriner hekim alınacak’ haberleriyle ilgili açıklama yaptı ve konuyla ilgili yönetmelik değişikliğiyle ilgili “Bakanlığa alınacak veteriner hekimlere ilişkin herhangi bir düzenlemeyi kapsamamaktadır.

Bakanlıktan veteriner hekim açıklaması
11 Ocak 2014 Cumartesi 15:08

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘sınavsız veteriner hekim alınacak’ haberleriyle ilgili açıklama yaptı ve konuyla ilgili yönetmelik değişikliğiyle ilgili “Bakanlığa alınacak veteriner hekimlere ilişkin herhangi bir düzenlemeyi kapsamamaktadır.” ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, haberlere kaynaklık eden Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelik'in 17 Aralık 2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğine dikkat çekildi. Yönetmelikle kesimhane ve et parçalama tesislerinde çalışacak resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimlerin alacakları eğitimler ve buna ilişkin sınav şartının belirlendiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"09.01.2014 tarihinde söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikle bu madde yeniden düzenlenmiştir. Değişiklik sadece Bakanlığımız personeli veteriner hekimler arasından eğitim verilerek kesimhane ve et parçalama tesislerinde yürütülecek resmi kontrolleri yürütmek üzere görevlendirilecek/atanacak veteriner hekimler ile ihtiyaç duyulan illerde Döner Sermaye İşletmeleri tarafından alınacak yetkilendirilmiş veteriner hekimleri kapsamaktadır. Burada hedeflenen gıda güvenirliğini etkin ve verimli sağlamak üzere et muayenesi yapacak veteriner hekimlerin özel eğitim almalarını sağlamaktır. Bu nedenle söz konusu yönetmelik değişikliği Bakanlığımıza alınacak veteriner hekimlere ilişkin herhangi bir düzenlemeyi kapsamamaktadır."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×