Bakandan Korkutan Açıklama: 'Reklamı Yapılan Balların Tamamı Sahte'

Gümrük Bakanı Nurettin Canikli ekranlardan reklamı yapılan ve ucuz satılan ballar ile ilgili izahat yaptı. Canikli analiz ettirdiklerini ve tümünün sahte çıktığını açıkladı.

Bakandan Korkutan Açıklama: 'Reklamı Yapılan Balların Tamamı Sahte'
23 Mart 2015 Pazartesi 08:12

Bakan Canikli, reklâmları yapılan balları analiz ettirdiklerini ve tamamının düzmece çıktığını açıkladı. 'Arıya dahi güvenmiyoruz balı kendimiz yapıyoruz' özdeyişini hatırlatan Bakan Canikli, bal reklamlarını durdurduklarını söyledi.

TÜM REKLAMLAR MERCEK ALTINA ALINDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, balda her ihbari değerlendirdiklerinin altını çizerek, 'Artık bal reklamı sıfır, bundan böyle hepsinin reklamını durdurduk. Kimse bundan böyle bal reklamı yapamaz' diye konuştu. Türkiye'nin neresinde olursa olsun gelen şikayetlere müdahale ettiklerini söz eden Canikli, şunları söyledi:

GERÇEK BALIN KİLOSU

'Televizyon yoluyla yapılan bal satışlarını analiz ettik hepsi düzmece çıktı. Analize göndermeden evvela yayını durduruyoruz satış olmasın diye. Analizde sıkıntı çıkmazsa yayına devam ettiriyoruz ama hepsi düzmece çıkıyor.

BAL DİYE NELER SATIYORLAR

Balı tatlandırıcıdan, nişasta bazlı şekerden, glikozdan yapıyorlar. Onun da kilosu bir liradır. Dünyada örneği varmı bilmiyorum. 10 liraya satıyorlar. Aroma, bal tadı vericilerle müşterek yekün maliyeti enfazla 1.5 lira oluyor. Ama gerçek balın fiyatı en az 250-300 liraya ulaşıyor.

ZAYIFLAMA HAPLARINDAKİ TEHLİKE

Zayıflama haplarında da vaziyet aynı. Çeşitli hastalıklara iyi geldiği öne sürülen ürünlerin kocaman bölümünün reklamlarını durdurduk. Tamamına yakınının sıhhat kurallarına müsait olmadığını gördük.'

2 MİLYON LİRA CEZA

Reklam Kurulu da 2014 yılı arasında bal reklamlarıyla ilgili şekilde 2 reklam yayınına durdurma cezası, 23 reklam yayınına ise 2 milyon lira idari nakit cezası vermişti. Kurul, düzmece bal reklamlarının durdurulmasına da karar vermişti. (Kaynak : Hürriyet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×