Bakan Zeybekci büyüme rakamlarını değerlendirdi:

- "2016 birinci çeyreğinde Türkiye yüzde 4,8 ile verisi açıklanan 25 AB üyesinin tamamından daha hızlı büyüdü" - "Türkiye, IMF ve OECD gibi önde gelen uluslararası kuruluşların büyüme beklentilerini geride bırakan bir tablo çizmiştir" - "Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekilde üreterek büyüyen bir Türkiye, OVP'de 2016 yılı için öngörülen yüzde 4,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa fazlasıyla sahiptir"

Bakan Zeybekci büyüme rakamlarını değerlendirdi:
10 Haziran 2016 Cuma 15:07

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ilk çeyrekte, 25 AB üyesinin tamamından daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

Zeybekci, yazılı açıklamasında, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisinin 2016 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdüğünü ifade eden Zeybekci, Orta Vadeli Program'da 2016 sonu öngörüsü olarak yer alan yüzde 4,5’in üzerinde olan bu oranın, ülkenin son 14 yıldır geçirmekte olduğu dönüşümün ne kadar sağlam bir ekonomik temele sahip olduğuna işaret ettiğini kaydetti.

Bu başarının hükümetin kararlılıkla uyguladığı reformlarla, makroekonomik hedefler doğrultusunda oluşturulan politikalarla ve dünyanın dört bir yanına açılmaktan hiçbir zaman imtina etmeyen cesur ihracatçıların, sanayicilerin ve müteşebbislerin alın terleriyle tescillendiğini vurgulayan Zeybekci, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ciddi sorunlar yaşadığı 2015'in ardından bu yılın ilk çeyreğinde de dünya genelinde benzer sorunların devam ettiğini aktardı. Küresel ticaretin daraldığı, yatırım iştahının azaldığı ve sermaye piyasalarında çalkantıların olduğu bir dönemde, elde edilen bu büyüme oranının Türkiye'yi diğer ülkelerden olumlu yönde ayrıştırdığına dikkati çeken Zeybekci, son iki yıldır Türkiye ekonomisinin hem yüksek oranda büyüdüğünü hem de cari açığını azalttığını bildirdi. Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Eskiden yüksek oranda büyürken cari açığımızda artış görüyorduk. Şimdi ise yüksek oranlarda büyümemize rağmen cari açığımızı azaltabiliyoruz. 2016 birinci çeyreğinde Türkiye yüzde 4,8 ile verisi açıklanan 25 AB üyesinin tamamından daha hızlı büyüdü. 2016’nın birinci çeyreğinde yüzde 4,8 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye, IMF ve OECD gibi önde gelen uluslararası kuruluşların büyüme beklentilerini geride bırakan bir tablo çizmiştir. Ülkemiz bu performansıyla söz konusu dönemde verisi açıklanmış olan ülkeler arasında dünyada beşinci olmuş ve Avrupa Birliği üyesi 25 ülkeden çok daha fazla büyümeyi başarmıştır. 2015 yılında büyümeye negatif katkı veren net ihracat 2016 yılının ilk çeyreği itibarıyla da bu eğilimini sürdürmüştür."

Geçen yıl gibi bu yılın ilk çeyreğinde de büyümenin temel itici gücünün iç talep olduğuna dikkati çeken Nihat Zeybekci, yüzde 4,8 artış gösteren GSYH’ye iç talebin katkısı 5,92 puan, stok katkısının 0,43 puan, net ihracatın katkısının ise -1,54 puanla negatif yönde gerçekleştiğini belirtti. Aynı dönemde ihracatın reel olarak yüzde 2,4 artmış olmasına rağmen ithalatın yüzde 7,5 artış göstermesi sebebiyle net ihracatın büyümeye negatif katkı verdiğine işaret eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde uygulayacağımız ihracatı sürekli ve istikrarlı bir şekilde artıracak, gereksiz ithalatı ise önleyecek tedbirlerle net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermesini sağlayacağız. Üreterek büyüyen bir Türkiye ile yolumuza 2016’da da emin adımlarla devam edeceğiz. 2015'te yaşanan her türlü konjonktürel olumsuzluğa rağmen dünya ortalamasının oldukça üzerinde bir büyüme oranı yakalayan ekonomimiz, 2016 yılı ilk çeyreği itibarıyla da bu performansını devam ettirmiştir. Yılın tamamında bu performansımızı daha da ileriye taşıyabilmek için özveri ile çalışmaya devam edeceğiz. Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekilde üreterek büyüyen bir Türkiye, Orta Vadeli Program’da 2016 yılı için öngörülen yüzde 4,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa fazlasıyla sahiptir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×