Bakan Yıldız: Davalardan 32 milyar dolar kazançlı çıktık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjiyle alakalı açılan ve kazanılan davalarda Türkiye’nin 32 milyar dolar kazançlı çıktığını açıkladı. Enerji Bakanı Yıldız, Kayseri’de Ömer Dengiz ve yönetiminin istifası sonrası...

Bakan Yıldız: Davalardan 32 milyar dolar kazançlı çıktık
12 Temmuz 2014 Cumartesi 18:48

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjiyle alakalı açılan ve kazanılan davalarda Türkiye’nin 32 milyar dolar kazançlı çıktığını açıkladı.

Enerji Bakanı Yıldız, Kayseri’de Ömer Dengiz ve yönetiminin istifası sonrası genel merkez tarafından il başkanlığına getirilen Hüseyin Cahit Özden’i parti binasında ziyaret etti. Burada partililere hitap eden Bakan Yıldız, “12 yılda Enerji Bakanlığına açılan davalarda hukukçu arkadaşlarımızın koymuş olduğu katkıyla kazandıkları davanın miktarı 32 milyar dolar” dedi.

Yıldız, son olarak 2008’de Karayip Denizi’nde Hollanda’ya bağlı Dura Çao adasında kurulan bir elektrik şirketinin Türkiye’de yapacağı yatırımla alakalı açtığı davayı kazandıkları bilgisini paylaştı. Şirketin Türkiye’ye 100 milyon dolarlık dava açtığını belirten Yıldız, şunları söyledi: “Böyle bir tabela şirketi Türkiye’ye yatırımdan dolayı dava açıyor. Biz bu davayı 2012 yılında hamdolsun kazandık, ondan sonra temyize gittiler temyizi de kazandık. Mahkeme masrafları da şirkete ait olmak üzere.”

Son 12 yıl içerisinde Enerji Bakanlığına açılan davalarda toplam 32 milyar dolar tasarruf ettiklerini belirten Yıldız, “Hukukçu arkadaşlarımızın koymuş olduğu katkıyla kazandıkları davanın miktarı 32 milyar dolar. Şimdi biz bunları savunamıyor olsaydık, takip etmiyor olsaydık 32 milyar dolarlık davayı kaybetmiş olacaktık. Bu yaklaşık 70 milyar TL’lik bir rakam demektir.” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız enerji israfına da dikkat çekti. Yıldız şunları ifade etti: “Dün Cumhuriyet tarihindeki en yüksek çekilen kalemlerde enerji miktarıyla alakalı yaklaşık 812 milyon kilovat saat. Yamula Barajından örnek vereceğim Yamula Barajının bir yılda ürettiği enerjinin 2 katını Türkiye 1 günde kullanıyor. Şuna dikkat etmek lazım şükürler olsun hale 3 bin 4 bin megavat civarında kurulu güç emre amade durumda. Enerji arzıyla akalı bir sıkıntımız yok. Bu bizim israf edeceğimiz anlamına gelmez. Klimalarla alakalı son 1 ayda ödediğimiz para bir önceki elektrik faturalarına denk. Meskenler için söylüyorum . O yüzden enerji tasarrufuna mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor israf etmeden enerjimizi kullanmaya son derece itina göstermeliyiz. 7 den 77’ye toplumun her kesimine hitap edecek kadar bir tasarruf genelgemiz var. Mutlaka uymamız kanaatindeyim.”

SADIK YAKUT: CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN 2 SİYASİ SONUCU OLACAK

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, cumhurbaşkanlığının iki siyasi sonucunun olacağını söyledi. Bunlardan birisinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yeni bir hükümetin kurulacağı olduğunu belirten Yakut, ikinci sonucun ise muhalefetin çatı adayının seçimi kaybetmesi halinde bu partilerde genel başkanlık yarışının fitilinin ateşleneceği olduğunu iddia etti. CİHAN

Bakan Yıldız: Davalardan 32 milyar dolar kazançlı çıktık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×