Bakan Yıldız: 2014 yılında azalan kayıp enerji bedeli tarifeye yansıtılmıştır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kayıp enerji bedelinin, Dağıtım Sistemi Gelirinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliği hükümlerine göre elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp hedefleri dikkate alınarak belirlendiğini söyledi. Bu...

Bakan Yıldız: 2014 yılında azalan kayıp enerji bedeli tarifeye yansıtılmıştır
17 Haziran 2014 Salı 17:13

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kayıp enerji bedelinin, Dağıtım Sistemi Gelirinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliği hükümlerine göre elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp hedefleri dikkate alınarak belirlendiğini söyledi. Bu kapsamda 2014 yılında azalan kayıp enerji bedelinin tarifeye yansıtıldığını ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli TEDAŞ'ın elektrik fiyatındaki yüzde 8'lik indirimin maliyet bazlı fıyatlandırma çerçevesinde çıplak elektrik bedeline de indirim olarak yansıması gerekirken, bunun yansıtılmayarak vatandaşlardan fazladan yıllık 2 milyar TL tahsilat yapıldığı iddiasıyla ilgili "Perakende Elektrik Satış Fiyatları, Elektrik Piyasası Kanunu, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği, Perakende Satış Hizmet Geliri ile Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ve diğer ikincil mevzuata göre ve başlangıcı Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim olmak üzere üç aylık dönemler itibariyle elektrik ticaret ve şebeke maliyetlerinde oluşan değişiklikler dikkate alınarak belirlenmektedir." dedi.

Meskenler için faturalarda birim tüketim başına alınan kayıp ve kaçak bedelinin yüzde 23 azaltılarak, 4.4 kuruştan 3.4 kuruşa indirilmesine rağmen indirim oramnın faturalara yansıtılmadığı iddiası hakkında ise Yıldız, "Nihai elektrik tarifeleri en son 30/09/2012 tarih ve 4051 sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (Kurul) kararı ile belirlenmiştir. 4051 sayılı Kurul kararından sonra düzenlenen nihai elektrik tarifelerinde herhangi bir artış olmamıştır. Toplam tarifeler değişmemekle birlikte fatura bileşenlerinden bazıları maliyetlerde oluşan değişiklikler nedeniyle artabilmekte veya azalabilmektedir. Dolayısıyla Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ)'nin toptan elektrik satış tarifesi düşerken dağıtım, iletim ve sayaç okuma gelir tavanları ve tarifeleri, ilgili mevzuat gereğince enflasyon ve diğer parametrelerdeki değişiklikler nedeniyle değişebilmektedir" karşılığını verdi.

Bakan Yıldız, "Dağıtım, iletim ve sayaç okuma bedelleri Elektrik Piyasası Kanunu, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği ve ilgili tebliğlere göre belirlenmektedir. Söz konusu mevzuata göre elektrik dağıtım şirketlerinin İkinci Uygulama dönemi (2011-2015) dağıtım, iletim ve sayaç okuma gelir gereksinimleri 28/12/2010 tarih ve 2977-98 sayılı Kurul kararları ile belirlenmiştir." diye ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×