Bakan Şimşek: Olumsuz konjonktüre rağmen güçlü büyüdük

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarını, "Olumsuz konjonktüre rağmen güçlü büyüdük.

Bakan Şimşek: Olumsuz konjonktüre rağmen güçlü büyüdük
31 Mart 2014 Pazartesi 13:08

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarını, "Olumsuz konjonktüre rağmen güçlü büyüdük. Beklentilerin aksine ekonomi son çeyrekte de güçlü seyrini korudu. Büyümenin en önemli kaynağı iç talep oldu." diyerek değerlendirdi.

Açıklamasında; bu performansın, geçen yıl FED’in parasal sıkılaştırma politikasına geçişi ile artan finansal volatiliteye; küresel, bölgesel ve siyasal gerginliklere; en büyük ticari ortakları olan AB’deki daralmaya ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen elde edildiğine dikkat çeken Şimşek, “2013 yılında yüzde 4,0 ile Orta Vadeli Plan’da (OVP) öngördüğümüz yüzde 3,6’lık tahminin de üzerinde büyüdük.” dedi. Şimşek, ayrıca şunları da aktardı:

“Beklentilerin aksine ekonomi son çeyrekte de güçlü seyrini korudu. Ekonomimiz önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 ile güçlü bir düzeyde büyüdü. Büyümenin en önemli kaynağı iç talep oldu. İç talep 2013 yılının tamamında büyümeye 6,4 puan, yılın son çeyreğinde ise 7,4 puan katkı sağladı. İç talep açısından en önemli katkı özel tüketimden geldi. 2014 yılında büyüme bir miktar yavaşlasa da görünüm pozitif seyrini korumaktadır. Sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi gibi eşanlı göstergeler 2014 yılının ilk çeyreğinde büyümenin ılımlı düzeylerde seyrettiğini işaret etmektedir. 2013 yılında büyümeyi destekleyen stokların 2014 yılında da büyümeye pozitif katkı yapması beklenmektedir. Ayrıca kurdaki gelişmeler ile AB’deki toparlanma dış talep kaynaklı büyümeyi destekleyecektir.”

Şimşek, yerel seçim sonuçlarıyla birlikte siyasi risklerin azalmasının da iç talebi ve 2014 büyüme görünümünü destekleyeceğini kaydetti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×