Bakan Çelik AA Editör Masası'na konuk oldu: (3)

- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: - "FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ... Hep birsiniz. Hepiniz aynı amaca hizmet ediyorsunuz. Türkiye üzerinde hesaplarınız var. Türkiye üzerinde hesabı olanlara maşa görevi görüyorsunuz" - "DAEŞ'i bir anlamda PYD bölgesinden uzaklaştırıyoruz. Aleyhimize sesini yükselten PYD, YPG, PKK ve Türkiye'de HDP. Bu çerçevede baktığımız zaman oynanan oyun çok net bir şekilde ortadadır"

Bakan Çelik AA Editör Masası'na konuk oldu: (3)
06 Eylül 2016 Salı 12:02

ANKARA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ... Hep birsiniz. Hepiniz aynı amaca hizmet ediyorsunuz. Türkiye üzerinde hesaplarınız var. Türkiye üzerinde hesabı olanlara maşa görevi görüyorsunuz." dedi.

Bakan Çelik, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye sınırındaki gelişmelere dair soruyu yanıtlayan Çelik, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) orduda büyük bir tahribat yarattığını dile getirdi. Çelik, "Buna rağmen bir ay sonra sınır ötesi harekat yapabilecek bir orduya sahip olduğumuz için çok gururluyuz." diye konuştu.

Çelik, Türkiye'nin bir terör örgütü kuşağı ile karşı karşıya bırakılmak istendiğini ancak buna fırsat vermeyeceklerinin altını çizerek, terör örgütlerinin yabancı militanlar ve destekçilerle bölgede var olmaya çalıştıklarını belirtti. Çelik, şöyle devam etti:

"DAEŞ nereden buluyor militanlarını? Yabancı. Ne işiniz var Suriye'de? PYD'ye bakıyorsunuz. Siz ne yapıyorsunuz? Nereden geliyor bu silahlarınız, nasıl oluyor ve ne yapmak istiyorsunuz? Anlamak mümkün mü? Mümkün. Ne olup ne bittiği çok net. Bunlar birbiriyle kanlı bıçaklı örgütler mi? Kişisel kanaatimi söylüyorum. Görüntüde kanlı bıçaklı örgütler. Nereden bu kanaate varıyorum? Biz Kobani olaylarını yaşadık. Kobani olaylarında birçok iftira yapıldı. Türkiye eğer o dönemlerde Suriye'ye girmiş olsaydı Türkiye aleyhine çok farklı değerlendirmeler yapılacaktı. Türkiye, Kobani'nin kurtarılması, orada yaşayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için, gelmek durumunda kalan 200 bin kişiye kucağını açtı. Zaman içerisinde DAEŞ'in oradan uzaklaştırılması için de her türlü lojistik desteği verdi."

- "PYD bir koalisyon unsuru haline getirilmeye çalışılıyor"

DAEŞ'in bir bölgeyi işgal etmesinin ardından koalisyon güçlerinin desteğiyle YPG, PYD unsurlarının söz konusu bölgeyi DAEŞ'ten kurtardığını belirten Çelik, "Bu olay PYD'yi meşrulaştırma olayıdır. PYD orada nasıl meşrulaşır? Onun mücadelesi veriliyor. Süreç içerisinde müttefiklerimiz bile adım adım PYD, PYD, PYD... PYD adeta bir koalisyon unsuru haline getirilmeye çalışılıyor. Amaç çok nettir. 'Aynı amaca yönelik iki terör örgütü arasında bir tercih yapmayın' diyoruz ama ısrarla birileri hala birini tercih etmeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

- "FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ'in hepsi bir"

Türkiye'nin DAEŞ'i birçok alandan temizlediğini ve bunun alkışlanması gerektiğini vurgulayan Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şikayet, ses kimden geliyor? Türkiye'de HDP'den geliyor. Yahu siz değil miydiniz ki Kobani'de 'DAEŞ geldi, oradaki Kürt kardeşlerimizi imha ediyor, sahip çıkın' diyen. O zaman sahip çıktık. Peşmergeleri sınırımızdan gönderdik, her türlü desteği de verdik, vatandaşa da sahip çıktık. Bugün en önce sizin hükümetin yanında yer almanız gerekmiyor mu? DAEŞ'i bir anlamda PYD bölgesinden uzaklaştırıyoruz. Aleyhimize sesini yükselten PYD, YPG, PKK ve Türkiye'de HDP. Bu çerçevede baktığımız zaman oynanan oyun çok net bir şekilde ortadadır. Oynanan oyun, Türkiye'nin bu bölgesinde Türkiye için güvenliksiz bir kuşak oluşturmak, terör örgütleri ile karşı karşıya bırakmak ve dikkat edin biz orada DAEŞ ile uğraşırken PKK, Türkiye içindeki eylemlerini hızlandırdı. Neden? Bizi içeride meşgul edip, DAEŞ'i oradan uzaklaştırmamak... Bizim tekrar geri dönmemiz için çeşitli oyunlar, taktiklerin peşinde olduğunu görüyoruz. FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ... Hep birsiniz. Hepiniz aynı amaca hizmet ediyorsunuz. Türkiye üzerinde hesaplarınız var. Türkiye üzerinde hesabı olanlara maşa görevi görüyorsunuz."

- "Sınırımızda oluşturulmaya çalışılan olumsuzlukları ortadan kaldıracağız"

Batılı ülkelerin yaşanan süreçteki tavırlarına ilişkin de Çelik, bu ülkelerin menfaatleri doğrultusunda bütün evrensel kriterleri bir kenara bıraktıklarını söyledi.

Türkiye'nin istikrarsızlaşmasının Batı adına olumsuz bir gelişme olacağını belirten Çelik, "Bu konuda çelişkilerle karşı karşıyalar. Ne yapmak istediklerini bilemiyorlar, politikalarını belirleyemiyorlar ama Türkiye'nin, başta Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, ortaya koymuş olduğu ilkeli siyaset bugün çok daha büyük bir şekilde kabul görmeye başladı. İnşallah sınırımızda oluşturulmaya çalışılan olumsuzlukları ortadan kaldıracağız." dedi.

Birçok unsurun Suriye'de yaşadığına dikkati çeken Çelik, bütün bu unsurların huzur içinde yaşamasının her unsurunun hukukunun tanınması ile mümkün olacağını söyledi. Çelik, "Siz gelirseniz Tel Abyad'ı, Rasulayn'ı, aşağı doğru inerken Arap bölgesini 'ben Kürtleştireceğim' derseniz, bu kabul edilecek bir şey değildir. Bırakınız Türkiye'yi orada yaşayanların kabul edeceği bir şey değildir." diye konuştu.

- Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik yatırım destek paketi

Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi'nin bölgeye olası etkilerine ilişkin bir soru üzerine Çelik, terörün bölgeye maliyetinin yüksekliğine dikkati çekti.

Terör olmasaydı bölge illerinin batı illeri ile boy ölçüşecek noktaya gelmiş olacağını dile getiren Çelik, çalışmanın birinci hedefinin vatandaşların terör belasından kurtulması olduğunu ifade etti.

Güneydoğu Anadolu için yapılması gereken iki önemli faaliyet bulunduğunu anlatan Çelik, bunlardan birinin sulamaya ilişkin olduğunu kaydetti. GAP bölgesinde cazibe sulamasının yüzde 45 olduğunu belirten Çelik, "Geri kalan yüzde 55'ini kısa sürede tamamladığımızda tarımsal hasılamızda 3,5 milyar liralık bir artış söz konusu olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Arazilerin toplulaştırılması yoluyla verimin artırılması hususunda çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Çelik, bölgedeki hayvancılık faaliyetlerine de önemli destekler verileceğini kaydetti.

Doğu Anadolu açısından bakıldığında ise bölgede geniş mera alanlarının bulunduğunu ifade eden Çelik, mera varlığının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Destek kapsamındaki 23 ilin ayrı özelliklerinin bulunduğu anlatan Çelik, hayvancılık ve tarımsal kalkınma desteklerinin yanında spesifik destek paketleri de sunacaklarının bildirdi.

Bitkisel üretimde havza bazlı üretime geçileceğine de işaret eden Çelik, "Artık bir karış toprak zayi edilmeyecek. Hangi toprağı, hangi bitki ile buluşturacağız? Bunların çalışmaları tamamlandı, 2017'de uygulamaya koyacağız." diye konuştu.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×