Baharatçılarda Kurban Bayramı yoğunlu

- Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte Türk damak tadının vazgeçilmezleri arasında yer alan baharatlara ilgi arttı - TABDER Başkanı Ercan: - "Karabiber, pul biber, kekik ve kimyonun yanı sıra zeytinyağlılarda kullanılan çam fıstığı, yeni bahar ve kuş üzümü gibi baharatlara olan talep de yüzde 50 arttı"

Baharatçılarda Kurban Bayramı yoğunlu
09 Eylül 2016 Cuma 11:13

TEKİRDAĞ (AA) - ÖMER URAL - Türk damak tadının vazgeçilmezleri arasında yer alan baharatlara Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla ilgi arttı.

Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'na yaklaşık 10 gün olmasına rağmen baharat satışlarında ciddi oranda bir artış olduğunu ve satışlardan memnun olduklarını ifade etti.

Kurban Bayramı'nda sadece et tüketilmediğine dikkati çeken Ercan, ''Karabiber, pul biber, kekik ve kimyonun yanı sıra zeytinyağlılarda kullanılan çam fıstığı, yeni bahar, ve kuş üzümü gibi baharatlara olan talep de yüzde 50 arttı.'' dedi.

Et terbiye edilirken kullanılan baharatların yöreden yöreye değişiklik gösterdiğini belirten Ercan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Farklı yörelerde farklı uygulamalar yapılıyor. Mesela Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da ciğer ve sakatatları kimyon ile tüketirler, İç Anadolu Bölgesi'nde ise bu durum daha farklıdır, o bölgede kekik ve pul biber daha çok ön plana çıkar, çünkü sucuk yapımında bu baharatlar kullanılır. "

- ''Etleri kimyonla tüketin'' önerisi

Kimyonun çok iyi bir hazmettirici olduğunu vurgulayan Ercan,"Kimyon sindirimde çok etkilidir, mesela Güneydoğu’da insanlar kahvaltılarını sabah namazından sonra çok erken saatte yaparlar ve yemeklerinin üzerine kimyon koyarlar çünkü kimyon çok iyi hazmettiricidir." diye konuştu.

Ercan, mide rahatsızlığı çeken vatandaşlara da "Kurban eti yemeden önce bir çay kaşığı kimyonu, bir bardak su ile karıştırıp içsinler." tavsiyesinde bulundu.

Tekirdağ'da baharat satıcılığı yapan Hasan Bedel ise kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte baharatlara olan talebin yüzde 50 oranında artış gösterdiğini bildirdi.

Bedel, özellikle Kurban bayramlarında kurban etlerinden evlerde kavurma yapıldığını ve bu durumun bayram öncesi baharat satışlarını artırdığını söyledi.

Baharatların etin lezzetine lezzet kattığını belirten Bedel, "Baharatlar etlerin lezzetine lezzet katıyor. Kavurma yapanlar da bayramda baharatları tercih ediyor.Kavurma yapacaklar genellikle pul biber, kekik ve karabiberi tercih ediyor, daha da lezzet vermek isteyen sarımsak ve defne yaprağını da tercih edebilirler" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×