Babacan'dan kredi notu yorumu

Ali Babacan: 'Halk karşı durmasaydı darbe girişiminin ekonomiye etkisi büyük olabilirdi' dedi.

Babacan'dan kredi notu yorumu
22 Temmuz 2016 Cuma 10:35

AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, "Halkın kahramanca mücadelesi kuşkusuz engelledi, ekonomi üzerindeki bedelleri daha ağır olabilirdi" dedi.

Ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir televizyon kanalında soruları yanıtlıyor.

Babacan, "Halkın demokrasiye sahip çıkması ekonomiye verilecek daha fazla zararın önüne geçmiş oldu. Halkımız darbe girişimine karşı gösterdiği güçlü duruş, ekonomimize ödetilebilecek bedelleri hafifletti" dedi.

"İLK DEFA YAŞAMIYORUZ..."

Babacan, "Böylesi olağanüstü durumlar piyasalarda dalgalanmalar olur. Biz bunları daha önce de gördük, ilk defa yaşamıyoruz ama dalgalanma hacmi çok büyük olmadı" diye devam etti.
Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğuna işaret eden Babacan, böylesine büyük bir olayda dahi Hazine'nin borçlanma faizinin 1 puan gibi düşük bir oranda arttığna işaret etti.

"BÖYLE DALGALANMLAR DOĞAL..."

Babacan, böylesi büyük bir olayda, piyasalarda belirsizlik varken, böyle dalgalanmaları doğal karşılamak gerektiğini de belirtti.

Babacan, başarısız darbe girişiminin Borsa İstanbul'da daha fazla hissedildiğini, yüzde 12 gibi bir düşüş yaşandığını ifade etti.

PİYASA, YATIRIMCILAR NE YAPMALI?

Babacan, "Öncelikle olanı biteni çok iyi anlamak lazım. Uluslararası yatırımcılar ve analistler açısından bu çok önemli. Türkiye'yi yakından takip etmek lazım. Benuluslararası yatırımcılara şunu demek istiyorum: 'Gelin hemen buraya durumu görün.' Türkiye'de hem kamuda hem de özel sektörde çok derin bir krizi yönetme deneyimi var. Merkez Bankamız burada çok önemli bir oyuncu. Zamanı geldiğinde iyi adımları hep birlikte atıyorlar diğer kurumlarla birlikte. Çok endişe edecek bir durum yok genel resme bakacak olursak ama dikkatli hareket etmek gereken bir dönemdeyiz" diye devam etti.

VATANDAŞ NE YAPMALI?

 Babacan, "Bu millet sahipsiz değil. Benim tüm vatandaşlarımıza önerim, Türkiye'nin geleceğine güvensinler. Her zaman saldırılar olabilir. İçerden de olabilir, dışardan da olabilir. Türkiye badireler atlatmaya da alışık bir ülke. Artık doğru bilgiye de daha hızlı ulaşılıyor. Şu anda her bir vatandaş neredeyse gazeteci oldu, çekim yapıp, bunu sosyal medyada yayınlayabiliyor. Kriz dönemlerinde liderlik boşluğu krizleri derinleştirebilir ama çok şükür Türkiye'de böyle bir boşluk yok" şeklinde konuştu. 

"SİYASİ PARTİLERİMİZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM"

Babacan, diğer siyasi partileri de teşekkür etmek istediğini ifade etti ve şöyle dedi:
"Bütün siyasi partiler üzerinde ciddi bir sorumluluk var. Bugüne kadar çok güzel bir siyasi dayanışma sergilediler. Kuşkusuz bu dayanışma vatandaşın da takdirini alacaktır."

KREDİ NOTU YORUMU

Babacan, kredi notlarına yönelik olarak, "Kötüleşen bir göstergemiz yok ama Türkiye'yi Türk insanından dinlesinler, terör örgütlerinden dinlemesinler, ondan sonra karar versinler" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Hasan AYDIN - 2 yıl önce
Milletin ülkesine sahip çıkması, böyle günde çok ama çok önemli, başı bozuk düzen, kaos yaratır. En büyük etki Türkiye Büyük Millet Meclisinin toplanmasıdır. Bu millete moral verdi.. Çok ama çok önemli.. İstiklal harbimizi TBMM planlamış ve hep birlikte düşman yenilmiştir..