Avusturya Parlamentosu'nda Hypo Alpe Adria Bank için özel oturum yapıldı

Avusturya'nın kamu bankası Hypo Alpe Adria (HAA) ile ilgili tartışmalar parlamentoya taşındı.

Avusturya Parlamentosu'nda Hypo Alpe Adria Bank için özel oturum yapıldı
17 Şubat 2014 Pazartesi 17:48

Avusturya'nın kamu bankası Hypo Alpe Adria (HAA) ile ilgili tartışmalar parlamentoya taşındı.

Muhalefet partileri Özgürlükçüler ve Yeşiller'in çağrısı üzerine yapılan özel oturumda, iflas tehlikesi altındaki HAA ile ilgili hükümetten açıklama istendi. Oturumda konuşma yapan Sosyal Demokratlar Partisi Başkanı ve Başbakan Werner Faymann ile Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Michael Spindelegger, Hypo Alpe Adria'nın durumu ile ilgili bilgi verdi.

Muhalefet partileri, iflas tehlikesi olan bankanın bütçeye baskısının ne ölçüde olduğunun ortaya konmadığı ve hükümetin gerekli tedbirleri almadığı eleştirilerinde bulundu. İktidara eleştirilerin yöneltildiği oturumda net bir çözüm ortaya konulmadı.

SPÖ-ÖVP Koalisyonu, geçtiğimiz eylül ayındaki seçimlerin ardından tırmanan bütçe açığı tartışmalarıyla eleştirin hedefi olmuştu. Başbakan Faymann, bankanın içinde bulunduğu durumun istenilen bir netice olmadığını ve aktüel çözümler üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Başbakan Yardımcısı Spindelegger ise krizin çözümü için biraz daha zaman gerektiğini ve sorunun yaza kadar çözülmüş olacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody's, bankanın akıbeti ile ilgili politik belirsizliği gerekçe göstererek Hypo Alpe Adria'nın kredi notunu dört basamak düşürmüştü. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×