Avrupa'da 100 Euro'ya alınan mal Türkiye'de 59 Euro'ya

Türkiye’nin Gerçek Bireysel Tüketime ilişkin Fiyat Düzeyi Endeksi 2012 yılı geçici sonuçlarına göre 59 oldu.

Avrupa'da 100 Euro'ya alınan mal Türkiye'de 59 Euro'ya
12 Aralık 2013 Perşembe 18:58

Türkiye’nin Gerçek Bireysel Tüketime ilişkin Fiyat Düzeyi Endeksi 2012 yılı geçici sonuçlarına göre 59 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 59 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor. Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında, 37 ülke arasında fiyat düzeyi en yüksek ülke 167 ile Norveç, en düşük ülke ise 41 ile Makedonya olarak tespit edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Satınalma Gücü Paritesi 2012 verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin Gerçek Bireysel Tüketime ilişkin Fiyat Düzeyi Endeksi 59, Satınalma Gücü Paritesi’ne göre kişi başına GSYH endeks değeri 54 oldu. Fiyat Düzeyi Endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi olarak kabul ediliyor. Bir ülkenin Fiyat Düzeyi Endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre 'pahalı', 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre 'ucuz' olarak ifade ediliyor.

Diğer yandan Satınalma Gücü Paritesi (SGP); ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanıyor. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilerek, uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi tarafından açıklanan geçici sonuçlara göre Türkiye için SGP değerine göre kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) endeksi 2012 yılı için 54 oldu. Bu değer, kişi başına GSYH’nın 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 birim iken, Türkiye için 54 birim olduğunu gösteriyor.

Karşılaştırmalarda, 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 4 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan) ve 2 potansiyel aday ülke (Arnavutluk ve Bosna-Hersek) kapsanıyor. Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 263 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 29 ile Bosna Hersek oldu.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla temel alınırken, tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına Gerçek Bireysel Tüketim Endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Gerçek Bireysel Tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan (eğitim, sağlık vb.) hizmetleri de kapsıyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×