Avro Grubu toplantısı

- Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem: - "Yunanistan için kısa vadeli borç ertelemesi konusunu 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek Avro Grubu toplantısında değerlendireceğiz" - AB Komisyonu Üyesi Moscovici: - "İkinci değerlendirmeyi tamamlarsak piyasalara Yunanistan ile ilgili istikrar ve güven sinyali veririz. Yunanistan’da gelecek yıl büyüme görmeyi bekliyoruz"

Avro Grubu toplantısı

BRÜKSEL (AA) - Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, "Yunanistan için kısa vadeli borç ertelemesi konusunu 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek Avro Grubu toplantısında değerlendireceğiz.” dedi.

Dijsselbloem, Brüksel’de düzenlenen ve avro kullanan AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarını bir araya getiren Avro Grubu toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Yunanistan’ın durumunu görüştüklerine dikkati çeken Dijsselbloem, “Yunanistan'ın kurtarma programının ikinci değerlendirmesi devam ediyor. Gerçekleştirilen işbirliği neticesinde faydalı bir şekilde ilerleme kaydedildi.” diye konuştu.

Dijsselbloem, ikinci değerlendirmenin hızla tamamlanmasının tüm tarafların faydasına olduğunu belirterek, “Yunanistan için kısa vadeli borç ertelemesi konusunu 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek Avro Grubu toplantısında değerlendireceğiz.” ifadesini kullandı.

Dijsselbloem, bankacılık sektörünün öncelikleri, Avrupa'da enflasyon, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İspanya’nın ekonomik durumları gibi konuların toplantıda ele alındığını anlattı.

AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, "İkinci değerlendirmeyi tamamlarsak piyasalara Yunanistan ile ilgili istikrar ve güven sinyali veririz. Yunanistan’da gelecek yıl büyüme görmeyi bekliyoruz.” dedi.

Moscovici, Yunanistan’ın kurtarma programında olumlu ilerlemeler olduğunu belirtti, haftaya Atina’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Yunanistan’ın ikinci değerlendirmeyi hızla tamamlayacağına inandığını ifade eden Moscovici, Yunanistan ile teknik konularda işbirliği yapmaya devam edeceklerini, Yunanistan’ın alınan kararları uygulamaya başlaması gerektiğini belirtti.

Avrupa Destek Mekanizması (ESM) Başkanı Klaus Regling ise Yunanistan’ın kurtarma programı çerçevesinde iki hafta önce 2,8 milyar avroluk kredi diliminin serbest bırakıldığını anımsatarak, “Mevcut 86 milyar avroluk kurtarma programında Yunanistan’a 31,7 milyar avro verildi." diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×