Avro Grubu Toplantısı

- Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem: - ""(Brexit sonrası) Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut" - Finlandiya Maliye Bakanı Stubb: - "Brexit, Avrupa için Lehman Brothers anı gibi olur. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının sadece İngiltere ya da AB’ye değil, tüm dünyayı etkileyen sonuçları olur" - Fransa Maliye Bakanı Sapin: - "İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için zor olur. Ancak, İngiltere için trajedi olur"

Avro Grubu Toplantısı

LÜKSEMBURG (AA) - Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, İngiltere’nin AB’den ayrılmaya karar vermesi durumuna hazırlıklı olduklarını belirterek, "Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut." dedi.

Dijsselbloem, Lüksemburg’da gerçekleştirilen ve avro kullanan AB ülkelerinin maliye bakanlarını bir araya getiren Avro Grubu Toplantısı'nda basına açıklamalarda bulundu. AB ekonomisinin İngiltere’de haftaya gerçekleştirilecek referandumdan "Brexit" kararı çıkmasına hazırlıklı olduğuna dikkati çeken Dijsselbloem, (Brexit sonrası) Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut." dedi.

Dijsselbloem, İngiliz halkına referandumda sakin ve barışçıl bir şekilde tercihlerini yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb ise Brexit'in ekonomik etkilerinin çok geniş olacağına dikkati çekerek "Brexit, Avrupa için Lehman Brothers anı gibi olur. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının sadece İngiltere'yi ya da AB’yi değil, tüm dünyayı etkileyen sonuçları olur." diye konuştu.

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin ise olası Brexit kararından en fazla İngiltere’nin zarar göreceğine işaret ederek, “İngiltere’nin AB’den ayrılması Avrupa için zor olur. Ancak, İngiltere için trajedi olur." değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Krallık'ta AB referandumu, 23 Haziran Perşembe günü yapılacak. Referandumla seçmenlere, "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×