Avro Bölgesi ağustos nihai bileşik PMI geriledi

Avro Bölgesinde ağustos ayı nihai bileşik PMI verisi, ağustosta 52,9 puana indi

Avro Bölgesi ağustos nihai bileşik PMI geriledi
05 Eylül 2016 Pazartesi 12:37

Avro Bölgesinde nihai bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustos ayında 52,9 puana gerileyerek ılımlı büyümeye işaret etti.

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics tarafından yayımlanan verilere göre, Avro Bölgesi nihai bileşik PMI, temmuz ayında 53,2 iken ağustos ayında 52,9 puana inerek son 19 ayın en düşük seviyesini gördü.

Daha önce 23 Ağustos’ta yayımlanan öncü veri, 53,3 olarak açıklanmıştı. Piyasaların ve ekonomistlerin yakından izlediği PMI verisinin aşağı yönlü revize edilmesinde Alman ekonomisindeki yavaşlama etkili oldu.

Bu arada Avro Bölgesinde ağustos ayı hizmet sektörü PMI da öncü verideki 53,1 puandan 52,8 puana revize edildi.

Markit Economics Baş Ekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin açıklamasında, "Nihai PMI verisinin öncü veriden daha düşük geldiğini görmek açıkça hayal kırıklığıdır. Genel görüntü 3. çeyrekte sürekli ancak zayıf yüzde 0,3'lük büyümeye işaret ediyorken, revize rakamlar ekonominin ivme kazanmaktan çok ivme katettiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ağustos ayı nihai bileşik PMI 54,4 puandan 53,3 puana indi.

Endekste 50 puanın üzeri genişleme olarak görülürken, PMI verisi de Avro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümeye ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×