ATO Başkanı Bezci:

- "İş dünyası olarak dış politikadaki barışçıl gelişmelerin ekonomiye olumlu yansımasını bekliyoruz" - "İsrail ile imzalanan anlaşma, Türkiye açısından diplomatik bir başarı"

ATO Başkanı Bezci:
30 Haziran 2016 Perşembe 13:29

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, dış politikadaki olumlu gelişmelerin Türkiye için umut verici olduğunu belirterek, "İş dünyası olarak dış politikadaki barışçıl gelişmelerin ekonomiye olumlu yansımasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Bezci, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin dış politikasında son günlerde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail ile imzalanan anlaşmanın Türkiye açısından diplomatik bir başarı olduğunu ifade eden Bezci, "Bu anlaşma, Mavi Marmara ile bozulan Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesini sağlayacak olmasının yanı sıra Filistin için de çok önemlidir. Anlaşma kapsamında, konut, hastane, elektrik santrali, su arıtma tesisi ve sanayi bölgesi inşa edilecek ve bölgeye insani yardımlar ulaştırılabilecek. Filistin'e uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Tüm bu yaşananlar Ortadoğu için yepyeni bir süreci başlatmıştır." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Rus uçağının düşürülmesine ilişkin duyduğu üzüntüyü yansıtan bir mektup gönderdiğini anımsatan Bezci, bu çerçevede ilişkileri geliştirmek konusunda mutabık kalınmasının da çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Dış politikada yaşanan olumlu gelişmeleri, iş dünyası olarak memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Bezci, şunları kaydetti:

"Uluslararası ilişkilerde sonsuza kadar devam eden dostluk ve düşmanlığın olmadığı, dünya gerçeklerine göre rota değişikliği yapmanın zorunluluğu ortadadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın bölgede ve dünyada dostları artırma, düşmanları azaltma temeline oturan dış politika anlayışı çerçevesinde atılan adımlar ve sağlanan barışçıl gelişmeler Türkiye'nin ekonomik ve sosyal geleceği açısından çok önemlidir.

Türkiye, üç kıtaya yayılan geniş bir coğrafyayı etkileme gücüne sahip bir merkez ülkedir ve bu duruma uygun rol üstlenmek durumundadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde atılan barışçıl adımların Türkiye açısından çok önemli olduğuna işaret eden Bezci, iş dünyası olarak dış politikadaki barışçıl gelişmelerin ekonomiye de olumlu yansımasını beklediklerini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×