Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı

- Sivil toplum kuruluşları, Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısının ardından yaptıkları açıklamalarla tepkilerini ortaya koydu

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı

ANKARA (AA) - Atatürk Havalimanı'nda 36 kişinin ölümüne, 147 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısına karşı tepkiler sürüyor.

Sivil toplum kuruluşları, saldırıda yaralananlara acil şifa, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine de başsağlığı dileklerini iletirken, terörü de lanetlediklerini bildiren mesajlar yayımladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, teröre tepki gösterdi.

Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyenlerin bunu başaramayacağını aktaran Palandöken, saldırının Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile yakınlaştığı bir dönemde gerçekleştirildiğine dikkati çekti. Palandöken, "Amaç ülkemizi terör nedeniyle yaşanmaz, seyahat edilmez bir ülke olarak dünyaya tanıtmak istemektir. En önemlisi ülkemizin ilerlemesini ve yükselmesini istemiyorlar. Bugün birlik olma günüdür. Hainler bu yaptıkları caniliklerin hesabını mutlaka vereceklerdir." ifadelerini kullandı.

- "Terör örgütleri amaçlarına ulaşamayacak"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da terör saldırısının, havalimanında ve dış hatlar terminalinde gerçekleştirilmesine, zamanlamasına dikkati çekerek, yapılan saldırının hunharca kan dökmeyi amaçladığını belirtti.

Bayraktar, "Terör, toplumda infial ve korku yaratmak istiyor. Bu terör saldırısının arkasındaki alçaklar şunu çok iyi bilmelidir ki kanlı hesapları asla tutmayacak. Milletimiz, bayrama hazırlandığı bu mübarek Ramazan gününde yapılan alçakça ve kalleşçe saldırıları boşa çıkaracak, birliğini ve beraberliğini muhafaza ederek teröre karşı topyekun mücadelesini sürdürecek." değerlendirmesinde bulundu.

- "Terörün hedefi insanlık"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci de saldırıyı kınayarak, insanlığa kasteden terörü lanetlediğini bildirdi.

Terörün kaynağı ne olursa olsun hedefinin insanlık olduğuna dikkati çeken Bezci, "Tam İsrail ve Rusya ile ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği bu dönemde, gelişmelerin turizme olumlu yansımaları olacağı umulurken Avrupa’nın en büyük havalimanlarından birinde saldırı gerçekleştirmek sadece Türkiye’nin değil, içinde bulunduğu coğrafyanın istikrarına gölge düşürmektir." ifadelerini kullandı.

- "Tüm dünya vatandaşlarına yönelik"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Yağız Eyüboğlu ise ayda 24 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı'na yönelik saldırıyla tüm dünya vatandaşlarının hedef alındığını kaydetti. Eyüboğlu, toplum olarak sağduyuyu kaybetmeden, birlikte hareket ederek bu zor günlerin en kısa sürede atlatılacağına inandığını bildirdi.

- "Terör insanlık suçudur"

Ankara Genç İş Adamları Derneği (ANGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Altındağ da terör saldırısında çok sayıda masum vatandaşı kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduklarını ifade ederek, gerekçesi, sebebi, amacı ne olursa olsun terörün insanlık suçu olduğunu ve her kesim tarafından nefret ve şiddetle kınanması gerektiğini vurguladı.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Allıoğlu da yerli ve yabancı binlerce kişinin bulunduğu bir alanda yaşanan bu korkunç saldırıların faillerinin, insanlıktan nasibini almayan kişiler olduğunu belirterek, terörü gerçekleştirenleri, destek olanları, besleyen ve maşa olarak kullananları şiddetle kınadıklarını kaydetti.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da teröristlerin bu insanlık dışı saldırıdaki amacının Türkiye'de kaos ve huzursuzluk ortamı oluşturmak olduğunu ifade ederek, ülkenin ekonomik, toplumsal, sosyal, kültürel ve siyasal yapısını sarsmak için yapılan hain saldırıyı lanetledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise söz konusu terör saldırısını kınayıp, lanetleyerek, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar da terör saldırısını nefretle kınayarak, teröre, kan sevicilerine, emek, demokrasi, laiklik ve barış düşmanlarına karşı mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın da saldırının Rusya ve İsrail ile ilişkilerin düzelmeye başladığı bir dönemde yapıldığına işaret ederek, "Söz konusu saldırının dış hatlar terminaline yapılmasının ülkeye turist gelmesini önlemekten başka bir amaç taşımıyor. Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyenler bunu başaramayacaklar. Türkiye, bu alçaklıkların üzerinden gelecek güçtedir." değerlendirmesinde bulundu.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ise yaşanan terör olayını lanetleyerek, yüzyıllardır birlik ve beraberlik ruhu ile kenetlenmiş bir millet olarak saldırıyı gerçekleştiren ve iş birlikçilerine geçit verilmeyeceğini bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×