Aşırı yükselen döviz kuru KOBİ’leri vurmaya başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, yükselen döviz kurlarının, KOBİ’leri köşeye sıkıştırdığını, Anadolu’dan bu konuda ciddi yakınmaların başladığını söyledi.

Aşırı yükselen döviz kuru KOBİ’leri vurmaya başladı
23 Ocak 2014 Perşembe 13:48

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, yükselen döviz kurlarının, KOBİ’leri köşeye sıkıştırdığını, Anadolu’dan bu konuda ciddi yakınmaların başladığını söyledi.

Onatça, dolardaki aşırı artışın yanı sıra 2013 Nisan sonunda 2.35 olan Euro kurunun 2014 Ocak ayı içinde 3 TL’nin üzerine çıktığını, 8 ayda yüzde 30 yükselen kurların tüm iş dünyasını, ancak özellikle döviz kredisi kullanan KOBİ’leri zor durumda bıraktığını belirtti.

TÜRKONFED Başkanı Onatça, “Anadolu’nun dört bir yanından arayan KOBİ sahibi arkadaşlarımız gelecekle ilgili kaygılarını iletmeye başladı. Bir üyemiz döviz kredisi kullandığı bankanın kendilerinden ek teminat talebinde bulunduğunu, bir başkası ara mamuller için ithalat yoluyla temin ettiği hammaddedeki aşırı fiyat artışını, diğeri yüksek kur nedeniyle artan maliyetlerinin kendilerini çok zor durumda bıraktığını söyledi. Bankaların kapanan kredileri tekrar açmakta gönülsüz davrandıkları, ek teminatlar talep ettikleri bilgisini alıyoruz. Sorunun daha da büyümemesi için ekonomi yönetiminin önlem alması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

İHRACATTAKİ İYİLEŞME SANAL
Aşırı ve kısa zaman diliminde artan döviz kurlarının ihracatçı penceresinden bakıldığında sanal bir iyileşme oluşturduğunu belirten Onatça, bunun kısa sürede girdi maliyetlerine yansıdığını, sonucun yüksek enflasyon sürecini getirmesinden de endişe duyduklarını kaydetti. Türkiye’nin her bölgesindeki iş insanlarının temsil edildiği TÜRKONFED’in ocak ayı yönetim kurulu toplantısında son gelişmeleri değerlendirdiklerini belirten Onatça, “Yangına kıvılcım aşamasındayken müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Firmalarda 2001 benzeri bir yaprak dökümü görmek istemiyoruz. Güçlü bir ülke olduğumuzun bilincindeyiz. Hükümetin KOBİ’lerin durumunu iyi değerlendirmesi ve önlem alması gerekiyor. Öncelikle siyasette tansiyonun düşürülmesini ardından vakit kaybetmeden demokratikleşme sürecini hızlandırarak yeni Anayasa çalışmalarını yerine getirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Kuvvetler ayrılığında sorun yaşamayan, hukukun üstün olduğu, her kuruma güvenin sağlandığı bir Türkiye arzu ediyoruz. Yerli yatırımcının da yabancının da görmek istediği Türkiye tablosu bu.” diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×