Arsa birim fiyatlarındaki artış emlak sektörünü zorlayacak

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, emlak vergileri için belediyeler bünyesindeki takdir komisyonları tarafından son derece yüksek birim fiyatları belirlendiğini söyledi.

Arsa birim fiyatlarındaki artış emlak sektörünü zorlayacak
23 Nisan 2014 Çarşamba 12:13

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, emlak vergileri için belediyeler bünyesindeki takdir komisyonları tarafından son derece yüksek birim fiyatları belirlendiğini söyledi. Demirtaş, yaptığı açıklamada, “Belirlenen bu yüksek oranlar, 2014 yılından itibaren gayrimenkul sahiplerini son derece zorlayacak. Arsalardaki fahiş artışlara itiraz ettik, 335 dava açtık, elimizden geleni yaptık ama başarılı olamadık.” dedi.

İZTO Başkanı, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 49. maddesi uyarınca arsa ve arazilere ait asgari ölçüde metrekare birim değerlerinin tespitinin, çeşitli kuruluşların temsilcilerinin de yer aldığı belediye takdir komisyonları tarafından döt yılda bir yapıldığını belirtti. 2013 yılında da bina, arsa ve araziler için bu yıl uygulanacak emlak vergi değerinin tespitiyle ilgili asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdirleri yapıldığını aktararak, “Bu değerler çok önemli. Gayrimenkul sahibi üyelerimiz ve vatandaşlar, bu değerler üzerinden emlak vergilerini ödüyorlar. Geçtiğimiz yıllarda da üyelerimizden bu konuda çok şikayet geliyordu.” diye konuştu.

ALIM SATIM HARÇLARINI DA ETKİLİYOR

Belediyeler bünyesinde oluşturulan takdir komisyonlarında İZTO temsilcilerinin de yer aldığını hatırlatan Demirtaş, ilk aşamada oda temsilcilerinin fahiş oranlarda emlak vergilerini arttıracak yeniden değerlendirme oranlarının belirlenmemesi için çaba sarf ettiğini belirtti. Olaya sadece emlak vergisi açısından bakmamak gerektiğini vurgulayan Demirtaş, bu oranlarının alım satım harçları, gelir vergisi gibi yükümlülükleri de doğrudan etkilediğini kaydetti. Belediye takdir komisyonları tarafından İZTO’ya bildirilen 2014 yılı takdir değerleriyle 2010 yılınınkileri karşılaştırdıklarını ifade ederek, “Bölgenin imara yeni açılması, yol, söz konusu bölgenin değerlenmesini etkileyecek herhangi bir gelişme olup olmadığına baktık. 1,5 kat oranında artış olan 335 mahallenin değerlerine karşı vergi mahkemeleri nezdinde dava açtık, çünkü enflasyon oranı ile reel artış oranlarını da aşan çok fahiş artışlar vardı. Bu yüksek oranlar gayrimenkul sahiplerini, üyelerimizi oldukça zorlayacak. Açtığımız 335 davadan 291’i mahkemelerce reddedildi. Kalan 44 dava ise kısmen kabul, kısmen reddedildi. Reddedilen davalar için temyize de başvurduk. Arsalardaki fahiş artışlara itiraz ettik, elimizden geleni yaptık ama başarılı olamadık. Biz görevimizi yapmaya çalıştık. Bundan sonraki dönemde yapılacak düzenlemelerle gerçekten çok yüksek metrekare birim değerlerinin belirlenmesinin önüne geçilmeli.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×