Apple'ın net kar ve geliri azaldı

Apple'ın net kar ve geliri azaldı
27 Temmuz 2016 Çarşamba 01:54

NEW YORK (AA) - Teknoloji devi Apple, bu yılın nisan-haziran dönemine denk gelen 2016 mali yılının üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirinin azaldığını duyurdu.

Apple'dan yapılan açıklamada, söz konusu dönemdeki net karın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,1 düşüş göstererek 7,8 milyar dolar olduğu belirtildi. Şirket, 2015 mali yılının üçüncü çeyreğinde 10,7 milyar dolar net gelir açıklamıştı.

Ayrıca, şirketin 2016 mali yılının üçüncü çeyreğindeki geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 azalarak 42,4 milyar dolara geriledi. Geçen senenin nisan-haziran döneminde Apple'ın geliri 49,6 milyar dolardı.

Böylece, Apple'ın gelirleri iki çeyrek üst üste düşüş kaydetmiş oldu. Bu yılın ocak-mart döneminde şirketin geliri 2003'den bu yana ilk defa azalmış ve iPhone akıllı telefon satışları da şirket tarihinde ilk defa düşüş göstermişti.

Bu yılın nisan-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, Apple'ın iPhone satışları yüzde 14,9 düşüşle 40,4 milyona gerilerken, iPad tablet satışları yüzde 8,7 azalarak 9,9 milyon, Mac bilgisayar satışları da yüzde 11,4 düşüşle 4,2 milyon oldu.

Apple'ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinden iyi gelmesi nedeniyle şirketin hisseleri, New York borsasının kapandığı saatten sonra yapılan sınırlı işlemlerde yüzde 7'nin üzerinde artış kaydetti.
Etiketler; #apple

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×