Apple'a Rekor Ceza

Teknoloji devi Apple, patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle 533 milyon dolarlık rekor fiyatta bir ceza ödeyecek.

Apple'a Rekor Ceza
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:24

Teknoloji devi Apple, iTunes yazılımının sebep bulunduğu patent hakkı ihlali gerekçesiyle 533 milyon dolarlık rekor fiyatta bir ceza ödeyecek.

JÜRİ 8 SAAT TARTIŞTI

Teknoloji dünyasının en iyi tercih edilen markalarından bulunan Apple, patent hakkını ihlal etmesi itibarı ile rekor bir nakit cezası ile karşı karşıya kaldı. Apple ürünlerinde bulunan iTunes yazılımının, Texas merkezli patent lisans şirketi Smartflash isimli şirketin sahip bulunduğu üç patent anlaşmasını ihlal ettiği bildirildi.

FİRMA BAŞVURDU

Smartflash ise 852 milyon dolarlık bir mali zararın yaşandığını kaydederek Apple meselesinde müracaatta bulundu. Texas Bölge Mahkemesi'nde jüri üyeleri içerisinde takribî 8 saat devam eden müzakerenin peşinden Apple'ın, Smartflash'a ilişkin patentleri kasten izinsiz bir biçimde kullandığı gerekçesiyle firmaya 533 milyon dolar ceza ödemesi kararına varıldığı öğrenildi.

APPLE ÖDEME YAPMAYI REDDETTİ

Apple'ın sözcüsü vasıtası ile yapılan açıklamada, 'Çalışanlarımızın yıllarını harcayarak geliştirdiği kendi fikirleri için bu firmaya ödeme yapmayı reddediyoruz. Ne yazık ki mahkeme yoluyla savaş etmeyi sürdürmekten öteki seçeneğimiz yok' denildi.

CEZANIN NEDENİ

Smartflash, 2013 yılı Mayıs ayında iTunes yazılımının, indirilen şarkı, video ve oyunlara erişilmesi ve depolanmasına ilişkin patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple'dan davacı olmuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×