Antepfıstığında rekolte beklentisi yükseldi

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep'te bu sezon Antepfıstığı üretiminde, geçen seneye oranla yüzde yüz yükselişle 160 bin ton rekolte beklediklerini belirtti.

Antepfıstığında rekolte beklentisi yükseldi
25 Mayıs 2015 Pazartesi 12:04Ahmet Tiryakioğlu, geçen sene olumsuz hava şaryları sebebiyle düşük rekolte ile özellikle baklava fiyatlarının artmasına sebep olan Antepfıstığında bu sene tüm zamanların en yüksek hasılatını bekledikleri söyledi. Geçen sene 80 bin ton rekolte ile özellikle baklava sektöründe fiyatların artmasıyla işletmecileri ve tüketicileri zor durumda bırakan Antepfıstığında yeni sezonda 160 bin ton rekolte beklediklerini kaydetti.

Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaklaşık 300 bin kişiye ekonomik girdi sağlayan fıstıkta rekor bir rekolte artışı beklediklerini belirten Tiryakioğlu, "Türkiye fıstık üretiminin yüzde 40'nı tek başına karşılayan Gaziantep'te, bu sezon yaklaşık 160 bin ton seviyelerinde kaliteli Antepfıstığı hasadı yapılacağını tahmin ediyoruz. Bu rakama diğer illerde yapılacak olan üretimde eklenecek olursa, ülkemiz için antepfıstığında son derece bereketli bir yıl yaşanacak" 

Tiryakioğlu, fıstıkta üretim bandının artmasının, ürünlerinde antepfıstığını kullanan sektörlere fiyat istikrarı noktasında önemli avantajlar sağlayacağını ifade etti.

Türkiye'nin 27 farklı ilinde üretilen Antepfıstığının yüzde 98'inin Gaziantep'te işlenerek piyasaya sürüldüğünü dile getiren Tiryakioğlu, şu an ancak iç pazara yeten Antepfıstığının yakın zaman içerisinde önemli bir ihraç kalemi olacağını vurguladı. Türkiye'nin fıstık üretiminde İran ve Amerika'nın ardından üçüncü sırada yer aldığını belirten Tiryakioğlu, "Bölge halkı tarafından yeşil altın olarak değerlendirilen Antepfıstığı, Gaziantep'te 15-20 yıl önce 20 bin ton dolaylarında üretilirken şimdi bu üretim yıllar içerisinde 100 bin tonlar seviyesine geçti. Bu sene ürünümüzde hedefimiz tüm zamanların en yüksek hasılatını elde etmek. Antepfıstığının bölge ekonomisine ciddi katkıları var. Bu nedenle çiftçilerimiz son 10 yıldır sürekli antepfıstığına yatırım yapıyorlar ve yeni fidanları toprakla buluşturuyorlar. Bundan sonraki dönemlerde yeni yetişen ağaçlarında meyve vermesiyle birlikte antepfıstığını sadece iç pazara değil, tüm dünyaya satacak duruma geleceğiz" açıklamasında bulundu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×