Altın sakinleşti

Altın, yüksek fiyatların talebi azaltacağı spekülasyonu ile iki günlük yükselişini durdurdu

Altın sakinleşti
10 Aralık 2014 Çarşamba 11:18

Altın, yüksek fiyatların talebi zayıflatabileceği spekülasyonuna bağlı olarak, iki gün süren yükselişini durdurdu. Spot altın, fazla değişmeyerek, Singapur saati ile 12:44'te, ons başına 1,230.78 dolarda kaldı. Metal dün 1,238.32 dolar ile 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı.
 
ÇİN VE YUNANİSTAN' YÜKSELTTİ
 
Küresel hisse senetleri dün, Çin'de büyümenin yavaşlayabileceği ve Yunanistan'da seçime gidilecek olmasından kaynaklanan endişelerle sert düşüşler yaşadı ve bu durum, altının yüzde 3.3 ile 7 Kasım'dan bu yana en büyük iki günlük yükseliş gerçekleştirmesine neden oldu. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonun (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları Eylül ayından bu yana en güçlü artışını gösterdi ve Çin'de Şanghay Altın Borsası gösterge spot altın kontratının işlem hacmi 27 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.
 
UZMANI UYARDI
 
HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, "Yükselişlerin daha da sürmesi, fiyata duyarlı Asya talebinin azalmasına neden olacak ve bu durum, son rallinin dayanaklarından biri için tehdit oluşturabilir" dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×