Altın Alıp Satacakları Kapalıçarşı Esnafı Spekülatörlere Karşı Uyardı

Dolardaki yükselişa birlikte altın fiyatları da yükseliyor. Vatandaş önünü görmeye çalışıyor. Altın almalı mı satmalı mı cevabını Kapalıçarşı esnafı verdi.

Altın Alıp Satacakları Kapalıçarşı Esnafı Spekülatörlere Karşı Uyardı
12 Mart 2015 Perşembe 08:13

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Saraç, mart ayının senenin en durgun ayı olduğunu belirterek, 'Rutin durgunluğun üstüne bir de dolardaki yükselişın getirdiği psikolojik tesir de gelince kocaman bir durgunluk oluyor' dedi.

DOLARIN ALTINA ETKİSİ

Dolardaki yükselişın altın piyasasına direkt etkisini söz eden Saraç, şunları kaydetti:

'Altın fiyatı dünyada düşse dahi bizde dolarla hesaplandığı için dolar/TL bazında fiyat yükseliyor. ONS bazında bakıyorsunuz 1200 dolardan 1150 dolara düşmüş, doların fiyatı 2,20'den 2,60'a çıkınca siz altın fiyatında bir azalış görmüyorsunuz. Hatta TL bazında biraz yükselme dahi görüyorsunuz. Eğer dolar tıpkı kalsaydı şimdi altının fiyatının 90 lira veya 90 liranın altında rakamlarda görecektik. Ama doların yükselmesiyle şu an 98 lira seviyesinden bahsediyoruz.'

FİYATLAR STABİL

Altın yatırımcısının var şartların da etkisiyle müşteri görünümünden uzaklaştığını aktaran Saraç, 'Altının son 2 seneye kadar fazla fazla güzel bir bahar çağı vardı. 5-6 senelik bir maraton koştu altın fiyatı, güzel değerler yakaladı fakat ondan sonra aşağı doğru süzülmeye başladı. Şu anda altın stabil vaziyette duruyor yani. Cazibesini yitirmiş değil fakat son 4-5 sene önceki kadar cazip değil.'

ALIM SATIMDAKİ BÜYÜK FARK NEDEN OLUYOR?

Çeyrek altın alım satımında yatırımcının süre vakit artan farklara katlanmasına ait Saraç, şunları anlattı:

'Alış satış arasındaki işçilik farkı dediğimiz şey normalde 3-5 lira olur. Şu anda çeyrek altın 154'e alınıp 157'ye satılıyor buradaki kuyumcularda. Ama satın al-bozdur farkının fazla fazla bulunduğu zamanlar, bu makasın giderek açıldığı zamanlar, Darphane'nin rutin tarihlerde sektöre süreceği ürünleri tehir etmesinden kaynaklanıyor.

'DARPHANEDE SEBEP OLUYOR'

Diyelim ki Darphane ayın 4 cuma gününde de sektöre birer ton çeyrek altın sürecek fakat izahat yapıp 'son iki cumayı tehir ettim, makinalarımda bakım var' diyebiliyor. O süre her süre sektöre sunulan rutin altın stoku art çekilince haliyle mal problemi yaşanıyor o da elinde çeyrek altın bulunan sarrafların o farkı biraz daha yüksek tutmasına neden oluyor.'

'SPEKÜLATİF BİR HAREKET VAR'

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise, 'Kapalıçarşı'da yaprak kıpırdamıyor, bu fiyatlarla kıpırdaması da olası değil' ifadelerini kullandı.

DOLAR ALTINI VURDU

Dolardaki yükselişin altın satışını vurduğuna gösteren Yıldırımtürk, 'Dolardaki yükseliş satıcı kısmını zayıflattı. Alıcı zaten hiç yok. Öyle olunca yaprak kıpırdamıyor' diye konuştu.

'SEÇİM PİYASALARI ETKİLEDİ'

Bu durumun yalnızca altın sektörü için değil piyasaların tümünde yaşandığını belirten Yıldırımtürk, seçim öncesi zamanlarda bunun görüldüğünü anlattı.

'DÜNYADAKİ DURGUNLUK YENİ HİSSEDİLDİ'

Dünyadaki durgunluğun Türkiye'de daha yeni hissedilmeye başlandığını anlatım eden Yıldırımtürk, altın piyasasındaki öngörülemezliğin spekülasyonlardan kaynaklandığını söyledi.

'FAİZ BEKLENTİSİ ALTINA BASKI YAPIYOR'

Yıldırımtürk, 'Spekülatif bir devinim var, öngörülemezlik yok. ABD'den gelen düzelmeye ait veriler ve haziranda bir nema artırımı beklentisi var. Bu da altın fiyatları için epey bir kocaman bir baskı oluşturuyor. Beklenti mayıs yada haziranda gerçekleşirse ilk aşamada altın daha katı bir azalış gösterebilir' ifadelerini kullandı.

Yıldırımtürk, 'Darphanede basılan çeyrek altınla bir gr. altının alım satım farkı oransal şekilde tıpkı düzeye denk geliyor' dedi.

'HER AY BİR ÇEYREK ALINABİLİR'

Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın edinmeyi planlayan yatırımcıya, 'Yatırımcı illa altın almak istiyorsa her ay maddi durumuna kıyasla bir çeyrek altın, yarım altın veya Cumhuriyet altını tercih edilebilir. Devlet altını bulunduğu için Cumhuriyet altın ve yarım ile çeyreği göze çarpan bir güvence sağlıyor. Ama Dünya Metal Borsaları'ndan sertifikası bulunan 24 ayar gr. altınlar da tercih edilebilir' önerisinde bulundu.

VATANDAŞ PİYASA OYUNCUSU OLDU

Kapalıçarşı esnaflarından Fatih Lebit de, kapalıçarşı'da işlerin durgun olduğunu, fiyatların yükselmesiyle ufak çapta satışların görüldüğünü aktardı.

Altın yatırımcısının fiyatlardaki katı hareketlenmeler itibarıyla önünü göremediği için çekimser kaldığını söyleyen Lebit, 'Vatandaş gerçekte nereden alacağını nereden satacağını öğrenmiş durumda.

VATANDAŞIN ALIŞ SATIŞ FİYATLARI

155 liranın üstünde bulunduğu süre çeyrek altın derhal satım anlamında pozisyon alıyor, 140 liranın altına geldiği süre da sattıklarını art yerine koyuyor. Dolayısıyla yurttaş alan oyuncusu oldu diyebiliriz' değerlendirmesini yaptı.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×