Alkol ve tütün ürünlerine ÖTV zammı geldi

Bakanlar Kurulu Kararına göre, bazı mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi.

Alkol ve tütün ürünlerine ÖTV zammı geldi
01 Ocak 2014 Çarşamba 14:58

Bakanlar Kurulu Kararına göre, bazı mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarında uygulanan ÖTV'de artışa gidildi.

Değişikliğe ilişkin karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, aralarında motorlu araçlar, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin de bulunduğu bazı mallarda uygulanan ÖTV oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarları ve işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarında değişikliğe gidilmesine karar verildi.

Yeni binek otomobil alımında ödenen ÖTV'de artışa gidilirken, motor silindir hacmi bin 600 cm3'ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45'e, motor silindir hacmi bin 600 cm3'ü geçen fakat 2 bin cm3'ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90'a, motor silindir hacmi 2 bin cm3'ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145'e yükseltildi. Alkollü içkilerde de asgari maktu vergi tutarı birada yüzde 15, diğer alkollü içkilerde yüzde 10 oranında artırıldı.

Bakanlar Kurulu, tütün mamullerinde uygulanan ÖTV'de de artışa gitti. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 3,22 liradan 3,75 liraya, TL'ye, paket başına maktu vergi de 9,22 kuruştan 13 kuruşa çıkarıldı. Cep telefonlarından adet başına uygulanan 100 liralık vergi de 120 liraya yükseltildi.

TÜTÜN İTHALATINDAN ALINAN TÜTÜN FONU TUTARINDA İNDİRİME GİDİLDİ

Öte yandan, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını, AB Komisyonu'na verilen Eylem Planı doğrultusunda bin 500 dolar/ton'dan bin 200 dolar/ton'a indirilmesine karar verdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×