Alkol Kontrolünde Üflemeyene 2 Bin Lira Ceza

AYM trafikte polisin alkol kontrolüne direnip ölçüm cihazını üflemeyenin ehliyetine 2 yıl el konulmasına onay verdi. Denetimden kaçan da 2 bin lira ceza ödeyecek.

Alkol Kontrolünde Üflemeyene 2 Bin Lira Ceza
05 Mart 2015 Perşembe 23:33

Anayasa Mahkemesi (AYM), trafikte alkol ve uyuşturucu kullanmak amacıyla yapılan denetimlerden kaçınan, teknik cihazlara üflemeyen sürücülerin ehliyetlerine iki sene süreyle el konulmasına ait düzenlemeye 'kamu otoritesinin sağlanması' gerekçesiyle tasdik verdi. Denetimden kaçan da 2 bin lira ceza ödeyecek.

İPTAL İSTEMİNE RET

Söz konusu kural, Tokat yönetim Mahkemesi nedeni ile iptal istemiyle AYM'ye taşınmıştı. Ancak AYM, tesirli bir seyrüsefer denetimi ve halk otoritesinin sağlanması gerekçeleriyle düzenlemeye tasdik verdi ve iptal istemini reddetti.

RET KARARININ GEREKÇELERİ

AYM'nin ret kararı, 'İtiraz konusu kuralın trafikte etken biçimde alkol ve uyuşturucu madde denetimi yapılması şekli ile cemiyet sağlığını ve düzenini tehdit eden seyrüsefer kazalarının önlenmesini sağlamak dolayısıyla insanların can ve mal güvenliğini ve halk düzenini koruma amacıyla öngörüldüğü anlaşılmaktadır. Bu düzenlemenin anayasal sınırlar arasında yasa koyucunun takdirinde yer aldığı açıktır. Bu bağlamda yasa koyucu trafikte uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılıp kullanılmadığı yahut alkolün kandaki miktarını saptama amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeme eyleminin seyrüsefer düzeni ve denetimi üstünde meydana getireceği sonuçları dikkate alarak caydırıcı biçimde cezalandırılmasını benimsemiştir. Dolayısıyla yasa koyucunun takdir yetkisine dayanarak ve eylemin meydana getireceği sonuçları de dikkate alarak düzenlediği itiraz konusu kuralda yasa devleti ilkesiyle çelişen cihet yoktur.' bu gerekçelere dayandırdı.

2 BİR LİRA DA CEZA ÖDENECEK

Buna göre; trafikte uyuşturucu almış veya alkollü olmayı, alkol-uyuşturucu denetimi amacıyla uzatılan cihazlara üflemeyi reddeden sürücüler de 2 bin lira ceza ödemeye devam edeceği gibi, sürücü belgelerine de 2 sene süreyle el konulmasına devam edilecek. AYM'nin bu kararına üyelerden sırf Hasan Tahsin Gökcan karşı oy kullandı. Gökcan, insanların kendini suçlamama ve susma haklarına dikkat çekti.

'SUÇLAMA HAKKININ ÖZÜNE ZARAR VERİLEMEZ'

Gökcan, AİHM kararlarına da göndermede yer aldığı karşı oy yazısında şunlara yer verdi:

'Güvenlik ve halk düzeniyle ilgili olsa da susma ve kendini suçlamama hakkının özüne ziyan verilemez. Susma ve kendini suçlamama hakkı, suç işleme beklentisi olması kaydıyla hem tahkikat aşamasını hem de sonrasını kapsar. AİHS'deki susma ve kendini suçlamama hakkı evrak ve ticari kayıtları vermeyi reddetme hakkını da içerecek biçimde geniş içeriğe sahiptir. İtiraz konusu kaide da tam anlamıyla kendileri aleyhinde kanıt üretmeye katkıda bulunmayan insanların cezalandırılmasını öngörmektedir. Böyle bir düzenleme anayasa 38/5 fıkrasına, bununla beraber hakkın özünü zedeleyici olması itibariyle anayasanın 2. ve sınırlamada ölçülülük prensibi bakımından ise 13. maddelerine de aykırıdır.' (Kaynak: NTV)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×