ABD'nin haftalık petrol stokları azaldı

ABD'nin haftalık petrol stokları azaldı

NEW YORK (AA) - ABD'de haftalık ham petrol stokları 5,2 milyon varil azaldı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre geçen hafta 5,2 milyon varil (yüzde 1,1) azalışla 468,7 milyon varile düştüğünü açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 2,7 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 4,9 milyon varil yükselmişti.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 14 bin varil artışla 8,46 milyon varile ulaştı.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 954 bin varil azalarak 6,9 milyon varile geriledi.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise söz konusu haftada 2,5 milyon varil (yüzde 1,1) artarak 228 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,3 milyon varil düşüş olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki hafta 1,9 milyon varil azalmıştı.

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin aksine düşüş kaydetmesinin ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında artış gözlendi. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 51,78 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 53,07 dolara kadar tırmandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×