ABD'nin haftalık ham petrol stokları arttı

ABD'nin haftalık ham petrol stokları arttı

NEW YORK (AA) - ABD'de haftalık ham petrol stokları 2,4 milyon varil arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre geçen hafta 2,4 milyon varil (yüzde 0,5) artışla 485 milyon varile ulaştığını açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 1,3 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 14,4 milyon varil yükselerek 1982'den bu yana en hızlı haftalık artışı kaydetmişti.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 170 bin varil artışla 8,69 milyon varile ulaştı.

Ülkenin ham petrol ithalatı ise söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 1,55 milyon varil azalışla 7,44 milyon varile geriledi.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise söz konusu haftada 2,8 milyon varil (yüzde 1,3) azalarak 221 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1 milyon varil düşüş olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki hafta 2,2 milyon varil azalmıştı.

ABD'nin benzin stoklarındaki düşüşle küresel piyasalarda petrol fiyatlarında kısa süreli artış görüldü. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 45,03 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 46,09 dolara kadar yükseldi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×