ABD'de ÜFE yılın en hızlı düşüşünü gösterdi

- ABD'de ÜFE temmuzda yüzde 0,4 gerileyerek Eylül 2015'ten bu yana en büyük düşüşünü kaydetti

ABD'de ÜFE yılın en hızlı düşüşünü gösterdi
12 Ağustos 2016 Cuma 16:19

WASHINGTON (AA) - ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) temmuzda yüzde 0,4 gerileyerek yaklaşık bir yılın en hızlı düşüşünü kaydetti.

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, ÜFE temmuzda önceki aya kıyasla yüzde 0,4 geriledi. Bu sonuçla, Eylül 2015'ten bu yana en büyük düşüşünü gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi yüzde 0,1 artış yönündeydi.

Beklentilerin çok altında açıklanan temmuz ÜFE'de enerji ve gıda fiyatlarının sırasıyla yüzde 1,1 ve 1 gerilemesi etkili oldu. Diğer taraftan, yıllık ÜFE temmuz itibarıyla yüzde 0,2 azaldı. Piyasaların yıllık ÜFE'ye ilişkin beklentisi 0,2 artış yönündeydi.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE aylık bazda yüzde 0,3 gerilerken, yıllık bazda yüzde 0,7 arttı. Piyasalar çekirdek ÜFE'nin aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,2 artmasını bekliyordu.

Bu arada, haziran ayına ilişkin ÜFE’deki artış revize edilmeyerek yüzde 0,5’te sabit bırakıldı. Veri, söz konusu dönemde Mayıs 2015'ten bu yana en büyük yükselişini göstermişti.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek, nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin önemli ipuçları veriyor. Fed, ÜFE de dahil olmak üzere tüm enflasyon göstergelerini yakından takip etmekte.

Analistler, haziranda güçlü yükseldikten sonra temmuzda değişmeyen ÜFE'de baz etkisinin yanı sıra yeniden düşüşe geçen enerji fiyatlarının önemli rol oynadığı görüşünde.

ABD Merkez Bankasının daha yakından izlediği Tüketici Fiyat Endeksi ise 16 Ağustos Salı günü açıklanacak.


Etiketler; #ABD ÜFE

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×