ABD’de tüketici kredileri

- ABD’de tüketici kredileri Mart'ta beklentilerin üzerinde artarak Kasım 2001'den bu yana en hızlı yükselişini kaydetti.

ABD’de tüketici kredileri
06 Mayıs 2016 Cuma 23:05

NEW YORK (AA) - ABD’de tüketici kredileri Mart'ta 29,6 milyar dolarlık artışla beklentilerin üzerinde yükseldi

ABD Merkez Bankasının (Fed) bugün açıkladığı verilere göre, tüketici kredileri martta 29,6 milyar dolar daha yükselerek toplam 3 trilyon 592 milyar 300 milyon dolara ulaştı. Tüketici kredilerine ilişkin piyasa beklentisi 16 milyar dolar artış görülmesi yönündeydi.

Böylece, tüketici kredileri Kasım 2001'den bu yana en hızlı artışı kaydetti.

Şubata ait veri ise 17,2 milyar dolardan, 14,1 milyar dolara revize edildi. Böylece, tüketicileri kredileri Şubat'ta 3 trilyon 562 milyar 700 milyon dolara ulaşmış oldu.

Beklentinin üzerinde gelen veride, kredi kartı ve benzeri gibi devir yapan kredilerin mart ayında 3,8 milyar dolar artış göstermesi etkili oldu. Devir yapan krediler şubatta, bir önceki aya göre, 15,4 milyar dolar düşüş kaydetmişti.

Öte yandan, araba ve öğrenci kredileri gibi devir yapmayan krediler Mart'ta 9,9 milyar dolar yükseldi. Söz konusu veri Şubat'ta, bir önceki aya göre, 2,1 milyar dolar yükselmişti.

Ayrıca, ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıklanan verilerine göre, tarım dışı istihdam, mart ayında 160 bin artarak, işsizlik oranı ise yüzde 5'te sabit kalarak beklentilerin altında gerçekleşti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×