ABD'de tüketici harcamaları yükselişini sürdürdü

- ABD'de kişisel harcamalar haziranda yüzde 0,4 artarak yükselişini üçüncü aya taşıdı - Kişisel gelirler ise aynı dönemde yüzde 0,2 yükselerek beklentinin biraz altında kaldı - Çekirdek PCE fiyat endeksi aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 1,6 artışla piyasa beklentisi dahilinde gerçekleşti

ABD'de tüketici harcamaları yükselişini sürdürdü
02 Ağustos 2016 Salı 16:02

WASHINGTON (AA) - ABD'de haziran ayında kişisel harcamalar yüzde 0,4 ile beklentinin hafif üstünde, kişisel gelirler ise yüzde 0,2 ile beklentinin hafif altında arttı.

ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre, kişisel harcamalar haziranda yüzde 0,4 artarak yükselişini üçüncü aya taşırken, yüzde 0,3 seviyesindeki beklentiyi de geride bıraktı.

Diğer taraftan, kişisel gelirler aynı dönemde yüzde 0,2 yükselerek yüzde 0,3 seviyesindeki beklentinin biraz altında gerçekleşti.

Bu arada, mayıs ayına ilişkin kişisel harcamalardaki artış yüzde 0,4 ve kişisel gelirlerdeki artış yüzde 0,2’de sabit bırakıldı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) yakından izlediği enflasyon göstergelerinden Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi haziranda aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 0,9 arttı.

Aynı dönemde, çekirdek PCE fiyat endeksi ise aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 1,6 artışla piyasa beklentisi dahilinde açıklandı.

Analistler, ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarının gücünü korumasının, ABD'nin büyüme direncine katkı sağlayacağını belirtiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×