ABD'de işsizlik maaşı talebi beklentinin altında

- ABD'de 24 Eylül ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 3 bin kişi artarak 254 bin oldu

ABD'de işsizlik maaşı talebi beklentinin altında

WASHINGTON (AA) - ABD'de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 254 binle beklentinin altında kaldı.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 24 Eylül ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 3 bin kişi artarak 254 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi ise 260 bin düzeyindeydi.

Bu arada, önceki haftaya (17 Eylül) ilişkin başvuru miktarı 252 binden 251 bine revize edildi. Başvurular söz konusu haftada 2 ayın en düşük seviyesini kaydetmişti.

Daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise 24 Eylül itibariyle 2 bin 250 kişi azalarak 256 bine geriledi. Öte yandan, 17 Eylül ile biten haftaya ilişkin süregelen işsizlik başvuruları 46 bin kişi azalarak 2 milyon 62 bine indi.

Açıklamada, ayrıca işsizlik maaşı başvurularının 82 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrederek 1973'ten bu yana en iyi performansını gösterdiği kaydedildi.

Uzmanlar, yaklaşık bir yıldır istikrarlı bir grafik izleyen işsizlik maaşı talebini, istihdam piyasasındaki güçlü iyileşmenin devam ettiği şeklinde değerlendiriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×