ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geriledi

- ABD'de 5 Kasım ile sona eren haftada 254 bin kişi ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulundu - Başvurulara yönelik piyasa beklentisi 260 bin seviyesindeydi

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geriledi

WASHINGTON (AA) - ABD'de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 254 bine gerileyerek beklentinin altında gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 5 Kasım ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 11 bin kişi azalarak 254 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi ise 260 bin düzeyindeydi.

Öte yandan, 29 Ekim ile biten önceki haftaya ilişkin başvuru miktarı revize edilmeyerek 265 binde bırakıldı. Veri, söz konusu haftada yaklaşık 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Haftalık rakamlara kıyasla daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise bin 750 kişi artarak 259 bin 750’ye çıktı. Ayrıca, 29 Ekim ile biten haftaya ilişkin süregelen işsizlik başvuruları 18 bin kişi artarak 2 milyon 41 bine çıktı.

Açıklamada, ayrıca işsizlik maaşı başvurularının 88 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrederek 1973'ten bu yana en iyi performansını gösterdiği kaydedildi.

Analistler, uzun süredir 250-270 bin bandında seyreden işsizlik maaşı başvurularının istihdam piyasasında herhangi bir yavaşlama olmadığına işaret ettiğini belirtiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×