ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında

WASHINGTON (AA) - ABD'de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 264 binle beklentinin altında gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, 4 Haziran ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 4 bin kişi azalarak 264 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi 270 bin düzeyindeydi.

Bir önceki haftaya yönelik işsizlik başvuruları ise 267 binden 268 bine revize edildi.

Öte yandan, haftalık rakamlara kıyasla daha az değişkenlik gösteren 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları 7 bin 500 azalarak 269 bin 500'e geriledi.

Veriler, 28 Mayıs ile biten haftaya ilişkin süregelen işsizlik başvurularının 77 bin kişi azalarak 2 milyon 95 bine indiğini de gösterdi. Açıklama metninde, ayrıca işsizlik maaşı başvurularının son 66 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrederek, 1973'ten bu yana en iyi performansını gösterdiği kaydedildi.

Analistler, iş gücü piyasasından gelen son verilerin karışık bir tablo çizdiğine işaret ederek başvuruların 260-270 bin aralığında seyretmesinin olumlu yönde olduğunu belirtiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×