ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi 15 ayın zirvesinde

- ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi haziranda 53,2 değerini alarak Şubat 2015’ten bu yana en yüksek seviyesini kaydetti

ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi 15 ayın zirvesinde
01 Temmuz 2016 Cuma 17:48

WASHINGTON (AA) - ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi haziranda 53,2'ye çıkarak son 15 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanan İmalat Sanayi Endeksi, haziranda önceki aya kıyasla 1,9 puan artarak 53,2 oldu. Bu sonuçla, Şubat 2015’ten bu yana en yüksek seviyesini kaydeden endekse yönelik beklenti 51,3 seviyesindeydi.

ISM İmalat Sanayi Endeksi, perakende, inşaat, kamu, sağlık ve finansal hizmetleri de içeren, toplamda 18 sektörden 300'ü aşkın şirket yöneticisiyle yapılan anket sonuçlarına göre hesaplanıyor. Endeksin 50 ve üzerinde değerler alması sektördeki genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Analistler, son dört aydır 50'nin üzerinde seyreden endeksi, imalat sektöründeki toparlanmanın ivme kazandığı şeklinde değerlendirdi. ISM İmalat Sanayi Endeksi, Kasım 2015'te 3 yılın ardından ilk kez 50'nin altına geriledikten sonra uzun süre bu seviyeninin altında kalmıştı.

Bu arada, ABD'de yine bugün açıklanan haziran ayı PMI İmalat Sanayi Endeksi, 51,3 ile beklentinin hafif üstünde gerçekleşti. Söz konusu endekse ilişkin beklenti 51,2 olarak öngörülmüştü.

Öte yandan, ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre, mayıs ayı inşaat harcamaları yüzde 0,6 artış beklentisinin aksine yüzde 0,8 geriledi.

Nisan ayına ilişkin inşaat harcamalarındaki değişim ise yüzde 1,8’den yüzde 2,0’ye revize edildi. İnşaat harcamaları söz konusu dönemde 5 yılın en kötü performansını kaydetmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×