ABD'de enflasyon ağustosta beklenenden hızlı yükseldi

- ABD'de TÜFE ağustosta aylık yüzde 0,2 yükselerek yüzde 0,1 seviyesindeki artış beklentisini geride bıraktı - TÜFE'deki artışta sağlık hizmeti fiyatlarının yüzde 0,9 ile Kasım 1990'dan bu yana en güçlü yükselişini göstermesi önemli rol oynadı

ABD'de enflasyon ağustosta beklenenden hızlı yükseldi
16 Eylül 2016 Cuma 16:31

WASHINGTON (AA) - ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ağustosta aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,1 artarak beklentinin üstünde gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,2 yükseldi. ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz politikası açısından büyük önem taşıyan veriye ilişkin beklenti yüzde 0,1 artış yönündeydi.

Benzer şekilde, ağustos itibariyla yıllık TÜFE de yüzde 1,1 ile yüzde 1,0 seviyesindeki beklentinin hafif üstünde arttı.

TÜFE'nin geçen ay beklentileri geride bırakmasında sağlık hizmeti fiyatlarının yüzde 0,9 artarak Kasım 1990'dan bu yana en güçlü yükselişini göstermesi etkili oldu. Ayrıca, ülkede kiralar ağustosta yüzde 0,3 arttı. Öte yandan değişken enerji ve gıda fiyatlarının ağustosta sabit kalması dikkati çekti. Gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek TÜFE ise aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 2,3 yükseldi. Çekirdek TÜFE’ye ilişkin tahminler aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,3 seviyesindeydi.

Analistler, TÜFE'nin ağustosta beklentinin üzerinde artmasını Fed'in enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydettiği şeklinde yorumluyor.
Birçok ekonomist, Fed yetkililerinin gelecek hafta yapılacak toplantıda beklemede kalmasını beklerken, yükselen enflasyonun yıl sonundan önce faiz artırılması olasılığını güçlendirdiği beliritiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×