ABD pazarı makinecilerin radarında

- Makine Tanıtım Grubu Başkanı Dalgakıran: - "ABD çok büyük bir pazar, teşvikleri bol ve kar marjları yüksek" - "Makine ihracatçıları ABD pazarını dikkatle incelemeli"

ABD pazarı makinecilerin radarında
03 Mayıs 2016 Salı 11:18

İSTANBUL (AA) - Makine İhracatçıları Birliği ve Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, makine ihracatçılarının ABD pazarını dikkatle incelemeleri gerektiğini belirterek, "Burası çok büyük bir pazar, teşvikleri bol ve kar marjları yüksek." dedi.

Makine İhracatçıları Birliği açıklamasına göre, Makine Tanıtım Grubu tarafından İstanbul’da organize edilen "ABD Pazarı Bilgilendirme Toplantısı"nda makine sektöründe yer alan meslek kuruluşları temsilcilerine ve Birlik üyelerine hitap eden Dalgakıran, dünyadaki gelişmelerin ABD pazarının önemini artırdığını vurguladı.

Çin, Hindistan, Brezilya gibi dünyadaki pek çok büyük pazara, koruma tedbirleri yüzünden ihracatın zor olduğunu belirten Dalgakıran, "Dünya üretiminin yarısını oluşturan bu pazarları bu şekilde bir kenara koyunca, diğer yarıya bakmamız gerekiyor. İhracatımızı en hızlı geliştirebileceğimiz komşularımızla olan dış ticaret ilişkimiz de bölgesel gelişmeler nedeniyle öngörülebilir olmaktan çıktığı için, geriye ABD ve Avrupa pazarları kalıyor." ifadelerini kullandı.


- "Perakende mantığıyla makine satılmaz"


Dalgakıran, ihracata nasıl bakılması gerektiği konusunda da görüşlerini dile getirerek, ihracatın bir sonuç olduğunu ve "Türkiye’nin Makinecileri"nin bu sonucu elde etmek için ürününün kalitesine ve standardizasyonuna güvenmesi gerektiğini belirtti.

Dalgakıran, "Eğer doğru ürünü yaptıysak, her pazar bizim için iyi pazar. Rakiplerimizi çok iyi tanımalıyız. 'Biz daha ucuza satıyoruz' demekle ürünümüzü satamayız. Ürünümüzü satarken ne kadar enerji harcadığını, problem yaşandığında servis sorununu nasıl çözeceğimizi bilmeliyiz. Bu konuları çözmeden perakende mantığıyla makine satmaya çalışmamalıyız." ifadelerini aktardı.

Türkiye'nin başarılı olması için makine sektörünün başarılı olması gerektiğinin altını çizen Dalgakıran "Makine sektörünün başarılı olması için de önce kafa yapımızı değiştirmemiz, rant ekonomisini bir kenara koyarak, insanımızda sanayide çalışma arzusu uyandırmamız gerekiyor. Eğitim sistemini yeniden düzenlememiz ve doğru insan kaynağını oluşturmamız lazım." değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada verilen bilgilere göre, ilki 2015 yılında, "ABD Pazarına Giriş" başlığı altında düzenlenen toplantı, bu sene de katılımcı firmalar tarafından ilgi gördü. Türkiye ve ABD’den katılan, konuyla ilgili uzman ve deneyimli firmalar, toplantıda, ABD pazarı ve pazara giriş yöntemleri, ABD’de hukuki konu ve prosedürler ve ABD standartları ile ilgili sunumlar yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×