AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı

- Tüpraş, AB Çevre Ödülleri 2016 Türkiye Programı kapsamında, "Belediye Kentsel Atık Sularının Sanayide Proses Suyu Olarak Kullanılmak Üzere Geri Kazanımı Projesi" ile finale kaldı

AB Çevre Ödülleri Türkiye Programı
04 Haziran 2016 Cumartesi 16:28

KOCAELİ (AA) - Tüpraş, Avrupa Birliği (AB) Çevre Ödülleri 2016 Türkiye Programı kapsamında, "Belediye Kentsel Atık Sularının Sanayide Proses Suyu Olarak Kullanılmak Üzere Geri Kazanımı Projesi" ile finale kaldı.

Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Süreç" kategorisinde finalist olan Tüpraş'ın, ödül ve sertifikalarını dün gerçekleşen törende Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den aldığı belirtildi.

AB Çevre Ödülü'nün "Yönetim, Ürün-hizmet ve Süreç" kategorilerinde verildiği ifade edilen açıklamada, tüm kategorilerdeki birincilerin ekim ayında yapılacak törenle AB üye ülkeler ve aday ülke finalistleri arasından belirleneceği bildirildi.

Açıklamada, Tüpraş'ın söz konusu projeyi 2014 kasım ayından bu yana uyguladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Tüpraş, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için atık suların geri kazanılarak elde edilmesine öncelik veriyor. Kentsel atık suların rafineride kullanılabilecek nitelikte geri kazanılması için araştırma süreci ve fizibilite çalışmaları sonucunda bu teknolojinin geliştirilerek uygulanmasını sağlayan Tüpraş, teknolojiyi uygulamalarına entegre ederek yerel yönetimler ve ülkemiz rafineri sektörü için de ilke imza atmış oldu. Tüpraş, doğal kaynaklardan çekilen ham su miktarında saatte yaklaşık 1.250 metreküp azalma sağlıyor. Bu miktar yaklaşık olarak 130 bin nüfuslu bir ilin saatlik su kullanımına eş değer."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×