AA Finans'ın nisan ayı "Enflasyon Beklenti Anketi" sonuçlandı

- Ekonomistler nisan ayında enflasyonun yüzde 1 artacağını tahmin ediyor - Ankete katılan ekonomistler, yıl sonunda enflasyonun yüzde 8,05 olacağını öngörüyor

AA Finans'ın nisan ayı
28 Nisan 2016 Perşembe 16:09


İSTANBUL (AA) - "AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 1 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Mayıs Salı günü açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin nisan ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 0,76 ve en yüksek yüzde 1,40 aralığında yer aldı.


- Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 8,05Ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 8,05 düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisinin en düşük yüzde 7,50 ve en yüksek yüzde 8,54 olduğu görüldü. Bir önceki anket döneminde ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 8,37 düzeyindeydi.

Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1) göre martta yüzde 7,46 olan yıllık enflasyonun yüzde 6,79'a gerileyeceği hesaplanıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×