72 ülkeye tarım makinesi satarken fabrika dar geldi, 10 milyonluk yatırım yolda

Bursa’nın Karacabey ilçesinden 72 ülkeye tarım makinesi ihraç eden FİMAKS Makine, Mustafakemalpaşa’da 10 milyon liralık yeni fabrikasını kurdu.

72 ülkeye tarım makinesi satarken fabrika dar geldi, 10 milyonluk yatırım yolda
24 Nisan 2014 Perşembe 14:03

Bursa’nın Karacabey ilçesinden 72 ülkeye tarım makinesi ihraç eden FİMAKS Makine, Mustafakemalpaşa’da 10 milyon liralık yeni fabrikasını kurdu. Yeni fabrikanın tanıtımı amacıyla Almira Otel’de basın toplantısı düzenlendi.

    FİMAKS Makine Yönetim Kurulu Üyesi Atalay Çetin şirketin ortaklarından Akın ve Güven Çetin kardeşler yatırım ile ilgili bilgi verdi. Atalay Çetin, otomotiv yan sanayisine yönelik 39 yıl önce kurulan fabrikalarında 1988’den itibaren tarım makineleri üretiminde uzmanlaştıklarını söyledi. FİMAKS olarak 5 kıtada 72 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Atalay Çetin, Mustafakemalpaşa’da kurulacak yeni fabrikanın yaklaşık 10 milyon liraya kal olacağını belirterek “Karacabey’de 12 bin 500 metrekarelik fabrikasında 200’ü aşkın çalışanı ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik makinelerin üretimini yapıyoruz. FİMAKS Makine olarak Mustafakemalpaşa OSB’de 10 bin metrekare kapalı alan olmak üzere 30 bin metrekare alan üzerine kurulan yeni fabrikamızda bu yılın ortalarında faaliyete girecek. Bu fabrika ile yurt içi ve dışı talebi karşılayacağız.” dedi. Çetin, montajı ve boyası ile son ürünlerin bu yeni fabrikada çıkacağını söyledi. Ar-Ge faaliyetlerine de önem verdiklerini anlatan Çetin, TÜBİTAK destekli projelerde geliştirdiklerini belirtti. Çetin, ayrıca firma olarak mısır silaj, makineleri, yem karma makineleri, ot silaj makineleri ve gübre römorkları gibi bir çok üründe hizmete sunduklarını kaydetti.

    DEVLET DESTEKLERİ İLE İÇ PİYASA BÜYÜDÜ

    5 sene önce üretimin yarısının yurt içinde eridiğini belirten Atalay Çetin, “Ancak Türkiye’de tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve devletin bizim makinelerimize olan kırsal destekleri ile birlikte iç piyasada çok ciddi bir potansiyel oluştu. Bu da ciromuzun artması ile ihracatımızın yapı biraz daha aşağılara geldi.” diye konuştu. Çetin, özellikle son dönemde kırsal kalkınma destekleri ile tarım makinelerinde büyük bir gelişme yaşandığını vurgularken, şöyle konuştu: “Çünkü tarım makinelerinde yüzde 50 devlet hibe olarak veriyor. Bunun yanında Avrupa Birliği’nin açtığı İPART projeleri var ki; bu da komple yatırımın, yani alınan traktörün, çiftliğin, yüzde 50’sini hibe olarak veriyor. Bu da tarımda yeni bir yapılaşmanın yolunu açıyor. Önümüzdeki dönemde bu işin daha fazla ilerleyeceğini düşünüyoruz. Çünkü çok ciddi çiftlik yatırımlar oldu, büyük gruplar bu işe girdiler ve ciddi olarak yapıyorlar. Eskiden 50 baş, 100 baş çiftlikken, şu anda bin baş, 5 bin başlık çiftlikler olmaya başladı. Sektörün önünün açık olduğunu düşünüyoruz.”

    ÜRETİMİN YÜZDE 35’İ İHRAÇ

    Firma ortaklarından Güven Çetin ise üretimin yüzde 35’ini ihraç ettiklerini aktarırken, Amerika’dan Brezilya, Çin’den yeni Kaledonya’ya kadar 72 ülkeye ihracat yaptıklarını, bu sayının sene sonunda 80’e çıkacağını söyledi. Güven Çetin, “Bu sene yaklaşık 6 milyon dolar gibi bir ihracat hedefimiz var. Bunu önümüzdeki yıllarda yüzde 50’ye çekmeyi planlıyoruz. Ama iç piyasa daha hızlı büyüdüğü için bu güne kadar oran olarak ihracatımız yüzde 35’lere geriledi. Rakamsal anlamda geçen sene de 5 milyon dolarlık ihracat yaptık.” bilgisini verdi.

    ANKARA’DAN ÖTEDE TARIMDA ESKİ TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

    Yurt içi pazarlama ve fabrika teknik işlerinden sorumlu Akın Çetin de, Türkiye içinde 110 satış noktasında hizmet verdiklerini anlattı. Akın Çetin, bayi ağındaki Marmara ve Ege’deki yoğunlukla ilgili bir soru üzerine ise şunları kaydetti: “Ankara’dan ilerisinde yapılan hayvancılık ve tarım ürünleri biraz daha eski teknolojiler var. Ancak Ege ve Marmara’da daha modern çiftlikler ve daha büyük tesisler olduğundan dolayı daha çok ithal ürüne ve üst kalite ürünlere talep oluyor. Bu nedenle bu bölgelerde daha çok satış noktası var. Doğuda satış noktası azlığı da var. Çünkü daha çok büyük alanlarda yapılıyor ve tahıl üzerine yapılan tarımlar olduğundan dolayı satış noktaları fazla değil.” CİHAN

72 ülkeye tarım makinesi satarken fabrika dar geldi, 10 milyonluk yatırım yolda


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×