7. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu

- IEA İcra Direktörü Birol: - "Petrol stoku dünyada yeteri kadar var, talep normal seyrinde, bu bakımdan çok yüksek bir fiyat artışı olacağını söylemek doğru değil. Geçmiş 6 aydaki 25 dolarlık artışın aynı şekilde devam edeceğini düşünmek yanlış" - "Petrol tarihinde ilk defa 2 yıl üst üste petrol yatırımlarında bir düşüş oldu. Bu, önümüzdeki yıllarda zor günlerin bizi bekleyebileceğinin, yağmurlu günlerin bizi bekleyebileceğinin bir habercisi"

7. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, "Petrol stoku dünyada yeteri kadar var, talep normal seyrinde, bu bakımdan çok yüksek bir fiyat artışı olacağını söylemek doğru değil. Geçmiş 6 aydaki 25 dolarlık artışın aynı şekilde devam edeceğini düşünmek yanlış. Petrol tarihinde ilk defa, 2 yıl üst üste petrol yatırımlarında bir düşüş oldu. Bu, önümüzdeki yıllarda zor günlerin bizi bekleyebileceğinin, yağmurlu günlerin bizi bekleyebileceğinin bir habercisi" dedi.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından gerçekleştirilen "7. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu", Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Matar Al Neyadi, Japonya Başbakanı Özel Danışmanı Eiichi Hasegawa, Avrupa Birliği Türkiye Büyükelçisi Hansjoerg Haber, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunskiy, Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi,Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve IEA İcra Direktörü ve IICEC Yönlendirme Kurulu Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol ve uluslararası enerji kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla başladı.

Forum kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler Sabancı ve Fatih Birol, küresel enerji sisteminin önümüzdeki dönem süreçlerindeki gelişimine, yenilenebilir enerjinin önemine ve petrol fiyatlarının geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada yeteri kadar petrol stoku olduğunu dile getiren, talebin de normal seyrinde arttığına işaret eden Birol, fiyatlara ve petrol yatırımlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Petrol stoku dünyada yeteri kadar var, talep normal seyrinde, bu bakımdan çok yüksek bir fiyat artışı olacağını söylemek doğru değil. Bununla birlikte petrol yatırımlarında, yeni petrol projelerine yapılan yatırımlarda çok büyük düşüş görüyoruz. Petrol tarihinde ilk defa, 2 yıl üst üste petrol yatırımlarında bir düşüş oldu. Bu, önümüzdeki yıllarda zor günlerin bizi bekleyebileceğinin, yağmurlu günlerin bizi bekleyebileceğinin bir habercisi."

"Önümüzdeki birkaç aya bakıldığında fiyatların bu seviyelerde kalma ihtimali olduğunu düşünüyoruz, çok büyük bir fiyat artışı beklemek doğru olmaz" diyen Birol geçmiş 6 aydaki 25 dolarlık artışın aynı şekilde devam edeceğini düşünmenin doğru olmayacağını, hala piyasada kullanılmayan rezervlerin olduğunu söyledi.

Güler Sabancı da Türkiye'nin Paris Anlaşması'na uyacağını söylediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin hedefleri takip ettiğini görüyoruz. Türkiye açısından, düşük enerji, petrol fiyatları ve düşük gaz fiyatı avantaj sağlayan bir durum ama bu, uzun vadeli değil, bu kısa vadeli bir avantajdır. Dolayısıyla biz ülke olarak net enerji ithal eden bir ülkeyiz. Cari açığın da ana sebeplerinden biri bu.

Şu sıralardaki bu avantajı, biz aslında kendi ana kaynaklarımıza yatırım yapmakla kullanmalıyız. Nitekim Türkiye'nin yerli kaynaklarını harekete geçirmesi lazım. Bunun da başında linyit var, bu konuda daha hızlı hareket etmemiz lazım."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×