5 yılda yüzde 37 zamlandı

Karkas ete dün yapılan zam ile bir yıllık fiyat artışı %30'a yükseldi.

5 yılda yüzde 37 zamlandı
13 Mayıs 2015 Çarşamba 15:21


Karkas etin geçen sene Mayıs ayında 18.50 lira olan fiyatı, sonradan gelen zamlarla 10 Nisan'da 23.50 liraya, dün gelen zam ile 24.00 liraya yükseldi.


Karkas etteki fiyat artışlarına bağlı olarak kasaplardaki et fiyatları yükseliyor. Son karkas et zammı henüz yansımadığı kasaplarda, geçen sene Mayıs ayında 28 lira olan kıymanın kilosu, %23 artışla 34.5 liraya çıkarken, kuşbaşı etin kilosu %27.5 artışla 37 liraya yükseldi. Geçen senenin aynı döneminde 40 lira olan bonfilenin fiyatı ise %25 artışla 50 liraya çıktı.
 

"Maliyetten kaynaklanan bir durum var"

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin'in yaptığı değerlendirmede, normal koşullarda karkas etin kilo fiyatının 16-17 lira olması gerektiğini belirterek, "Bu rakamlar çok yüksek. Maliyetten kaynaklanan bir durum var. Bu et fiyatlarını yükseltiyor. Maliyetlerin yüksekliğiyle birlikte, Türkiye'de etin daha da pahalılaşmasının sebebi besinden çıktıktan sonra büyük alıcıların, tüccarların yüksel karlar koyarak eti satmaları. Burada da aracılar kazanıyor" ifadesinde bulundu.

 Yetkin, bu durumun ithalat kapısının açılmasına yönelik girişimlerden kaynakladığının altını çizerek, "Çözümü piyasayı dengeleyici önlemlerin alınmasıyla olur. Et ve Süt Kurumu'nun piyasayı normalleştiren bir role sahip olması lazım. Aksi taktirde fiyatları durdurmak mümkün değil. Et ve Süt Kurumu'nun çok güçlü bir şekilde piyasaya gireceği tedbirlerin alınması lazım" dedi.


Açıklamada yer alan verilere göre, Türkiye yalnızca 2014 yılında yurtdışından aldığı 2 milyon ton soya için 1.1 milyar dolar ve 1.4 milyon ton mısır için de 360 milyon dolar ödeme yaptı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×