5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "15 Temmuz'da esnafımız milli iradenin yanında oldu" - "Ülkemizin birliği ve bekası için yeni anayasa ve başkanlık sistemine herkesten önce yine esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz sahip çıkacaktır"

5. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası
08 Kasım 2016 Salı 17:32

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından esnafın milli iradenin yanında yer aldığını belirterek, "Ülkemizin birliği ve bekası için yeni anayasa ve başkanlık sistemine de herkesten önce yine esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz sahip çıkacaktır." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 5'inci Esnaf ve Sanatkarlar Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ATO Congresium'da gerçekleştirildi.

Burada konuşan Tüfenkci, Bakanlık olarak ticaretin güvenli yapılması ve kolaylaştırılmasına imkan sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ticaretin, istikrar ve güven üzerine kurulu olduğunu belirten Tüfenkci, "Güven ve istikrar ekonominin hızlı işleyişinin olmazsa olmaz iki kuralıdır. Anadolu yüzyıllarca güvenli ticaretin merkezi olmuştur. Anadolu'da vücut bulan Ahilik teşkilatının günümüzdeki temsilcileri olan esnaf ve sanatkarımız, iktisadi ve sosyal hayatımızın omurgası, ekonomimizin temel direğidir." diye konuştu.

Hükümet olarak ülke açısından esnaf ve sanatkarların öneminin farkında olduklarını ifade eden Tüfenkci, çalışmalarını da buna göre yürüttüklerini anlattı.

Esnaf ve sanatkarların acımasız rekabete ve ezici piyasa şartlarına karşı mutlaka korunması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Tüfenkci, "Toplumumuzun omurgası olan esnaf ve sanatkarlarımızın omuzlarındaki yükü mümkün olduğu kadar hafifletmeyi ve destek olmayı en önemli görevlerimiz arasında görüyoruz. Esnafımızı büyütüp tüccar haline getirmeyi, tüccarımızı büyütüp sanayici yapmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrasında esnafın birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğini ifade eden Tüfenkci, söz konusu girişimin ekonomik faaliyetlerin kesintiye uğramadığını ve esnafın milli iradenin yanında olduğunu aktardı.

Ülkenin birliği ve bekası için yeni anayasa ve başkanlık sistemine herkesten önce esnaf ve sanatkarların sahip çıkacağını vurgulayan Tüfenkci, "Ülkemize, insanımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza, tüccarımıza güveniyoruz. Birlik ve beraberlik içinde hareket ederek aşılamayacak engel, çözülemeyecek sorun olmadığını biliyoruz. Nereden, ne adına gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşı esnafımızla birlikte aynı kararlılıkla mücadele edecek, aynı duruşu sergileyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde FETÖ, PKK, PYD ve DEAŞ ile mücadeleye kesintisiz devam edeceklerini ifade eden Tüfenkci, teröre inat üretime devam edeceklerini ve ülkenin gelişmesi için daha çok çalışacaklarının altını çizdi.

Bakan Tüfenkci, AK Parti hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkarların devlet destekli kullandığı kredilerin rekor seviyelere ulaştığına dikkati çekerek, Bakanlık olarak gerçekleştirdikleri diğer faaliyetlere ilişkin bilgi verdi.

- "Esnaf ve sanatkarları güçlendirecek yolu çizeceğiz"

Ülkenin potansiyelini daha hızlı biçimde harekete geçirmek için gayret gösterdiklerini dile getiren Tüfenkci, "Bu amaçla esnaf ve sanatkar sektör analizlerini devam ettiriyoruz. Proje kapsamında esnaf ve sanatkarlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınıyor ve ülkemizin esnaf-sanatkar haritası çıkarılıyor. Böylece esnaf ve sanatkarlarımıza sektörlere özel vizyon çizeceğiz." ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, gerçekleştirilen 4. şurada çeşitli başlıklar altında önemli kararlara imza atıldığını anımsatarak, 5. şuranın temel hedefinin ise 2023 hedefleri doğrultusunda, esnaf ve sanatkarları güçlendirecek yolu çizmek olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdülkadir Akgül de şuranın esnaf ve sanatkarların geleceğe yönelik makro politikalar oluşturmaya yardımcı olacağını vurguladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de esnaf ve sanatkarların 15 Temmuz'da demokrasiye sahip çıkmak için canlarını siper ettiklerine işaret ederek, "Sizin sayenizde başım dik Cumhurbaşkanımızın karşısına çıkabiliyorum." diye konuştu.

Palandöken, hükümetin esnafların sorunlarıyla her zaman yakından ilgilendiğini vurguladı.

- Şura hakkında

Esnaf ve sanatkarın sorunlarına yönelik strateji ve politikaları belirlemek amacıyla düzenlenen şurada, mevzuat, kredi ve finansman, mesleki eğitim, vergi, sosyal güvenlik ve yenilikçilik alanlarında önemli kararların alınması bekleniyor.

Şurada alınan kararlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurum ve kuruluşların ortak çalışmasıyla hayata geçirilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×