4 Bin 500 Liralık Maaşla Milyonlarca Liralık Servet

KİPTAŞ'ın genel müdürü gibi yardımcılarının da emlak zengini olduğu önü sürüldü. Müdür yardımcılarının 4 bin 500 TL maaşla milyonluk gayrimenkule sahip oldukları belirtiliyor.

4 Bin 500 Liralık Maaşla Milyonlarca Liralık Servet
16 Mart 2015 Pazartesi 10:05

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım'ın mal varlığındaki müthiş yükselişın yalnızca kendisiyle kısıtlı kalmadığı iddia edildi. Genel Müdür İsmet Yıldırım'dan sonra umumi müdür yardımcıları Süleyman Genç, Tuncay Çolak ve Cengiz Erdem ile kurumun Hukuk Müşaviri Mahmut Savaş, hizmet verdikleri KİPTAŞ'ın lüks konutlarından topladılar ve 4500 liralık maaşlarıyla milyon dolarlık daire ve dükkân sahibi oldukları ortaya çıktı.

2 MİLYON TL'LİK DAİRE

Cengiz Erdem'in benzeri Arzu Erdem, KİPTAŞ'ın kentel dönüşüm kapsamında Zeytinburnu Veli Efendi'de Koç Holding'le kat karşılığı yaptığı The İstanbul Veliefendi Konutları'ndan iri bir daire aldı. Dört oda bir salon bulunan dairenin bugünkü kıymeti 2 milyon TL. 23.03.2007 tarihli planlarda ağaçlandırılacak saha şekilde ayrılan arsa 17.08.2008'de kentsel dönüşüm ismi altında proje tadili yapılarak yapılaşmaya açıldı.

ROBİN HOOD OLARAK TANITTI

The İstanbul Veliefendi Konutları'nın yapımına başlandığında KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım projeyi, 'Bu kentel dönüşüm çalışması zenginden alıp fakire verme projesidir. Biz bir manada uygar Robin Hood'luk yapıyoruz' sözleriyle anlatmıştı. Ancak nedense en küçüğü 500 bin TL'den satılan The İstanbul Veliefendi konutlarında fakirlerden mülk edinen yok. En iri dairelerden bir tanesini ise KİPTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Erdem almış durumda. Erdem, benzeri dışında babasının üstüne de gene KİPTAŞ'ın yaptığı Başakşehir İkitelli 2. Etap konutlarında bir dükkân almış. KİPTAŞ'ın Topkapı'da yaptığı Merkez Evleri'nde ise iki akrabasının üstüne iki daire görünüyor. Halime ve Hasan Suat Erdem'in Cengiz Erdem'in yakın akrabaları bulunduğu belirtiliyor.

DAİRELER DÜKKANLAR ALINMIŞ

Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Genç'in Başakşehir 4. Etap 2. Kısım'da bir daire, bir dükkân Başakşehir 5. Etap 1. Kısım'da 1.5 milyon değerinde 193 metrekare bir daire, Metrokent'te bir daire, Topkapı Merkez Evleri'nde bir akıllı daire, Hadımköy 2. Etap'ta bir dükkân sahibi olmuş. Diğer umumi müdür yardımcılarından Tuncay Çolak da İkitelli 2 ve 5. Etap'tan birer daire, Viaport Venezia Evleri'nden de bir daire olmak üzere üç daire almış.

İLK BEŞ PROJE...

İHH'nin kurucularından KİPTAŞ'ın yasa danışmanı da KİPTAŞ'ın müşterek bulunduğu Viaport'dan üç daire, Başakşehir 4. Etap'tan 1 villa, Kâğıthane Teras Evler'den bir daire sahiplenmiş. Mahmut Savaş, önceki yıla kadar KİPTAŞ'a yasa müşavirliği yaparken 16 Ocak 2014'te KİPTAŞ'ın açtığı 'Hukuk İşleri' konulu hizmet alımı ihalesini 21 Şubat 2014'te 146 bin TL'ye Aksu-Savaş-Çalışkan Avukatlık ortaklığı kazandı. Davet usulü yapılan ihaleye tek kuruluş şekilde gelen Savaş'ın müşterek bulunduğu yasa bürosu Öneri verdi. Firmanın ortakları eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun oğlu Murat Aksu, Av. Mahmut Savaş ve Av. Zeki Çalışkan'dan oluşuyor. Mahmut Savaş'ın üç daire aldığı Viaport Venezia evleri kazanç kıymeti açısından Türkiye'nin ilk beş projesinden birisi şekilde tanıtılıyor. Viaport Venezia KİPTAŞ ile hasılat paylaşımı modeli ile Via Properties ve Gürsoy kazanç ortaklığı yönünden inşa ediliyor.

İŞTE GENEL MÜDÜR YARDIMCILARININ MAL VARLIKLARI

Cengiz Erdem Genel Müdür Yardımcısı

* Eşi hesabına kayıtlı The İstanbul Veliefendi Konutlarından bir daire,
* Babası Osman Erdemin üstüne İkitelli 2. Etaptan bir dükkân alırken
* İki yakını hesabına da Topkapı Merkez Evlerinden iki daire aldı.

SÜLEYMAN GENÇ (KİPTAŞ Müdür Yardımcısı)

* Başakşehir 4. Etap 2. Kısım D: 46, 126 metrekare.
* Başakşehir 4. Etap 2. Kısım Salkımçarşı 2. No'lu dükkân, 45 metrekare.
* Başakşehir 5. Etap 1. Kısım E-15 D: 6, 193 metrekare (1 milyon 500 bin TL. değerinde.)
* Metrokent C-7 D:12, 194 metrekare.
* Hadımköy 2. Etap 14.No'lu dükkân.
* Topkapı Merkez Evler 2. Etap A-5 No: 61, 180 metrakare.

MAHMUT SAVAŞ (KİPTAŞ Hukuk Danışmanı)

* Viaport B Blok No: 84, 69 metrekare.
* Viaport B Blok No: 228, 69 metrekare.
* Viaport E Blok No: 260, 130 metrekare.
* Başakşehir 4. Etap 1. Kısım Villa V-2 No: 97 (329 metrekare.)
* Terasevler F5 Blok No:6, 126 metrekare.

TUNCAY ÇOLAK (Genel Müdür Yardımcısı)

* İkitelli 2. Etap D-131 D:1, 122 metrekare.
* İkitelli 5. Etap 1. Kısım E-19 D:15, 193 metrekare.
* Viaport Venezia E Blok 233 No'lu daire, 110 metrekare.(Kaynak:Cumhuriyet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×