30-35 Bin Lirayı Biriktirene 5 Bin Lira Çeyiz Desteği

Torba yasa teklifinin görüşmelerinde, 'çeyiz' desteğinin ayrıntıları da belli oldu. Desteği alabilmek için, 30-35 liralık birikim gerekiyor.

30-35 Bin Lirayı Biriktirene 5 Bin Lira Çeyiz Desteği
19 Mart 2015 Perşembe 08:20

Aile Paketi'nin birtakım hükümlerini de içeren torba hukuk teklifinin görüşmelerinde 'çeyiz' desteği de dikkat çekici oldu. Hazine Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürü Taşkın Temiz, 5 bin liralık, 'çeyiz hesabı' desteği için 30-35 bin liralık bir mevduatın biriktirilmesi gerekeceğini söyledi.

'ÇEYİZ' DESTEĞİ ATIŞMALARA NEDEN OLDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli eğitim Bakanlığı'na 47 bin muallim kadrosu ihdası ve Aile Paketi'nin birtakım hükümlerini de içeren torba hukuk teklifinin 'çeyiz hesaplarına ülke katkısı'nı düzenleyen maddesinin görüşmelerinde renkli atışmalar yaşandı.

CHP, 'DÜNYADA ÖRENĞİ VAR MI' DİYE SORDU

CHP'li Müslim Sarı, erken evlenmeyi teşvik için böyle bir destek sisteminin dünyada örneği olup olmadığını sorarken, Sarı'ya CHP'li İzzet Çetin, 'Tanzanya'da vardır, muz cumhuriyetinde vardır' karşılığını verdi. Çetin düzenlemenin asıl amacının tasarrufu teşvik olduğunu savundu. Çetin, 'Geçmişte KEY hesapları vardı, bu da devletin vatandaşını dolandırması için bir tuzak hesap' ifadesini kullandı.

'DEVLET DOLANDIRMAZ!'

Çetin'in sözlerine, hükümeti temsilen toplantıya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'Devlet dolandırmaz!' diyerek itiraz etti. Çetin, 27 ıslak şekilde belirlenen üst ve alt sınırın da net anlatım edilmesini isterken, 'Aksi takdirde çocuk evliliklerine destek ödemesi Türkiye'yi dünyaya rezil eder' dedi. Teklifteki hükümlerin Başbakan'ın kamuoyuna yaptığı izahatnın fazla fazla gerisinde olduğunu da savunan Çetin'in, 'Belli makamlardaki abisi, onu refüze etmek isteyebilir fakat siz refüze etmeyin, sahip çıkın Başbakanınıza. O bizim de Başbakanımız, üzülüyoruz' sözleri AK Partili vekilleri güldürdü.

15 BİN TL'YE KADAR DESTEK VERİLEBİLECEK

Eroğlu da eleştirilere karşılık, 'İki şey yapmak istiyoruz; şahıs erken evlensin ve biz de bu insana destek verelim. 5 bin liralık desteği, Bakanlar Kurulu 3 katına kadar artırabilecek. Yani 15 bin TL'ye kadar destek verilebilecek' dedi. Türkiye'de evlilik yaşının giderek arttığını anlatım eden Eroğlu, 'Kızlar hala bekar. 'Bize babalık yapmadınız, 30-40 yaşına geldim' diyenler var. Vatandaşlar 27 yaşına gelmeden evlensin diye açılım yapıyoruz' ifadesini kullandı.

HESAP GEREKECEK

Hazine Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürü Taşkın Temiz de, yılda takribî 800 bin bireyin evlendiğini belirterek, 'Bu bir katkı projesi. Şartı da bankaya adisyon açmak. 5 bin lirayı almak için 30-35 bin lira mevduatı biriktirmek gerekecek. Dünyada da böyle bir model yok' dedi.
Mevduat sisteminde kalma süresinin, Bakanlar Kurulu'nca belirleneceğini, lakin bunun 2-3 sene olabileceğini belirten Temiz, sistemde kalma süresine kıyasla ödemede farklılaşma olacağını söyledi. Temiz, '3 sene kalana yüzde 10, daha uzun kalana yüzde 12' olabilmekte ifadesini kullandı. Temiz, KEY hesabı benzetmesi için de 'KEY hesapları ülke için tecrübeydi. Buna benzememesi için çalışıyoruz' dedi.

Temiz, gelir niteliğine kıyasla destekte farklılaştırma yoluna gidilip gidilmeyeceği yolundaki soruya, 'Ayrışma yapmayacağız herkes başvurabilir' karşılığını verdi. Maddenin görüşmesi bugüne bırakılırken, teklifin 'konut' ve 'doğum' yardımına ait maddeleri de atlandı.

ÜCRETSİZ TAŞIMAYA DESTEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca, 65 ıslak üzeri vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları ve engellilere belde içi ulaşımda karşılıksız hizmet sağlayan hususi kamu otobüsü işletmecileriyle hususi deniz ulaşım vasıtası işletmecilerine, belediyeler vasıtası ile her ay gelir desteği ödemesi yapılacak. Yapılacak ödemenin usul ve esasları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı nedeni ile 6 ay içinde belirlenecek.

MENFAAT YOKSA CEZA DA YOK

Komisyon, önceki gün muhalefet tarafından, 'Bank Asya' düzenlemesi diye nitelendirilen, 'Sermaye sahası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, hata veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum oluşturan veya rapor hazırlayan veya bunları yayan ve bu suretle kendisine veya bir başkasına direk yahut dolaylı çıkar sağlayanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini' öngören maddesini de kabul etti. AK Parti'nin önergesiyle metinden 'kendisine veya bir başkasına direk yahut dolaylı' ifadesi çıkarıldı.

MENFAAT ELEŞTİRİSİ

Muhalefet suçun cezalandırılmasının 'menfaat sağlama' şartına bağlanmasını eleştirirken, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, eski kanuna kıyasla 101 suç duyurusunda bulunduklarını, lakin bunlardan şu esas kadar kesinleşmiş mahkumiyet alamadıklarını, yeni kanun çerçevesinde de bu sene 14 dava açtıklarını, 2'si dışında diğerlerinin sürdüğünü söyledi. Ertaş, yüzlerce davadan netice alınamadığını, bu sebeple kapsamı daraltmak için düzenleme yapıldığını söyledi.

CHP'li Aydın Ayaydın, 'Bu madde bir tanesini korumaya yöneliktir' derken, CHP'li Vahap Seçer C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bank Asya'ya ait izahatlarını anımsatarak, 'Siz (SPK) herhangi bir teşebbüste bulundunuz mu? Sayın Cumhurbaşkanı bu işten çıkar sağlamış olsun veya sağlamamış olsun, ortadaki zarara karşılık bunun cezai müeyyidesinin olması gerekmiyor mu? Yani herhangi bir banka veya şirketle ilgili bir siyasetçi, bir gazeteci ağzına geleni söyleme özgürlüğüne sahip mi? Önerge ile yaptığınız düzenleme yanlıştır' dedi.

(Kaynak: Milliyet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×