3 Çocuğu Olana Part-Time Çalışma Hakkı

TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu kadın ve aile paketiyle 3 çocuk doğuran bir kadının 18 yıl part-time çalışabileceğine ve işverenin de atma hakkı olmadığına dikkat çekti.

3 Çocuğu Olana Part-Time Çalışma Hakkı
02 Mart 2015 Pazartesi 21:28

Meclis'te görüşmeleri süren hanım ve aile istihdam paketinde getirilen düzenlemeler için işverenlerden İkaz geldi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Yağız Eyüboğlu, paket çıktıktan sonra 3 çocuk doğuran bir kadının 18 sene part-time (yarı zamanlı) çalışabileceğini belirterek 'Bu arada işverenin de işten çıkarma hakkı olmayacak. Bu düzenlemeler aksi tepebilir' diye konuştu.

İYİ NİYETLİ AMA...

Bir küme gazeteciyle bir araya gelen TİSK Başkanı Eyüboğlu, aile ve hanım istihdam paketindeki bir takım düzenlemelerden tasa ettiklerini söyledi. Eyüboğlu, 'İyi niyetle hazırlanmakta olan bir paket. Biz hanım çalışanların sayısının artırılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz, bundan sonra da göstereceğiz fakat getirilen düzenlemelerin birileri mali yükleri artırıyor, bu da menfi neticelere sebep olabilir' uyarısı yaptı. Kadınların istihdama katılmasının önündeki engellerin iyi analiz edilmesini gerektiğini ifade eden Eyüboğlu, Türkiye örneğinde bakılınca eğitim kuru arttıkçe istihdama katılma oranının arttığını söyledi.

HEP TEPKİ YASALARI

Meclis'te olan bir öteki düzenlemenin de iş güvenliği paketi olduğunu anlatım eden Eyüboğlu, bu pakette müspet buldukları düzenlemeler olduğunu söyledi. Ancak yasaların reaksiyon yasası şekilde çıkmasının sürecin sıhhatli yürümesine mani olduğunu savunan Eyüboğlu, '301 canımız gitti. Bir reaksiyon yasası geliyor, sonra başka bir kaza yaşanıyor aynı bir reaksiyon yasası daha gündeme geliyor. Biz denir ki, kusur yapanı cezalandıralım, fakat iyi yapanı da ödüllendirelim. İş yalnızca cezalarla da bitmiyor, iş güvenliği kültürünü de yerleştirmemiz gerekir' değerlendirmesinde bulundu. Bu açıdan iş güvenliğine dikkat eden işletmelere verilen teşviklerin daha da artırabileceğini kaydeden Eyüboğlu, 'Pakette bir de, verilecek cezaların çalışan sayısına nazaran artırılması var. Burada da şöyle bir kaygımız var. İşletmelerin bölünmesi neticesinde doğabilir' dedi.

TÜRK-İŞ DE AİLE PAKETİNDEN KAYGILI

TÜRK-İŞ Başkanı Ergun Atalay da, hanım ve aile istihdam paketinden tasa duyan isimlerden. Atalay önceki gün yaptığı değerlendirmede, 'Benim hiç kafama yatmıyor. Bu düzenleme çıkarsa hiç bir yer hanım çalıştırmaz. 5 sene niye bir tanesini yarım dönemli şekilde çalıştırsın ki. Bu söylediğinizi kamuda yaparsınız fakat hususi sektörde yapamazsınız. Üstelik bu vesileyle kiralık işçiliği de hukuki bir çerçeveye oturtuyorlar ki, bu kapıdan girildiğinde tutsak düzeni gelir, işçiler pazarda alınır satılır' ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×