3 Bin Dolar Maaşlı İş Tuzağı

'Dolgun maaşlı iş garantisi' şeklindeki ilanlara dikkat. Şu sıralar 3 bin dolar maaş hayali kuran yüzlerce genç hayal kırıklığı yaşıyor.

3 Bin Dolar Maaşlı İş Tuzağı
26 Mart 2015 Perşembe 15:30

Umut tacirleri gene iş başında. Gazeteler ve internet üstünden verdikleri reklamlar ile ağına düşürdükleri işsiz gençlere 3 bin dolarlık maaş hayali vadeden vasıtası kurumlar önemli mağduriyetlere yol açıyor.

Bir mesleği olmaması sebebiyle iş bulmada zorlanan yahut var mesleğinde aldığı aylığı düşük bulan gençler yüksek maaş hayali için ayrıcalıklı arayışlar içerisine giriyor. Gençlerin bu arayışlar sonrasında en çok çok kapısını çaldığı adres ise hiç şüphesiz denizcilik alanı oluyor. Gemilerdeki mesafe işleri yapmaya talip bulunan gençler hem yüksek miktarlı maaşların hem de ayrıcalıklı devletler görerek bir nevi baş dinleyeceği uzun bir deniz yolculuğunun hayalini kurmaya başlıyor.

İLANLAR HİPNOTİZE EDİYOR

Kulaktan dolma bilgilerle maaş 2-3 bin dolar maaş planı yapmaya başlayan gençler gazetelerdeki ve internetteki 'Dolgun maaşla gemilere personel aranıyor' ilanları ile adeta hipnotize bir biçimde soluğu söz konusu firmalarda alıyor.

3 BİN DOLAR MAAŞLIK İŞ GARANTİSİ YALANI

Asıl mağduriyet ise burada başlıyor. Kendilerine gemi adamı cüzdanı almak için danışan gençlere, maaş 3 bin dolar maaş ve iş garantisi vadeden fena niyetli kurumlar bu muamele karşılığında bin 300 ile 2000 TL içinde değişen ücretleri topladıktan sonra ya ağız değiştirmeye başlıyor yahut ortadan kayboluyor.

ŞEHİR DIŞINDAN GELENLER BİLE VAR

kent dışından gelenler için barınma gereksinimi bile sağlıyoruz halinde vaatlerle işi abartanların bile bulunduğu sektörde buna kanıp evini ocağını terk ederek İstanbul'a gelenler ise konuyla ilgili muhatap bulamayınca zavallı bir biçimde memleketlerine arka yönelmek mecburiyetinde kalıyor.

EĞİTİM OYUNU

Öte yandan verdikleri cezbedici ilanlar ile kendilerine gençleri çekmeye çalışan vasıtası kuruluşların sırf kayıt aldığı, eğitim için ise yetkili kocaman kuruluşlara yönlendirme yaptığı ortaya çıktı.

Kimden ne koparırsam kârdır mantığı ile standart bir ücret yoksa gelenlerden bin 300 ile 2000 TL içinde nakit dal ve bu ücret dışında hiç bir ücret istek edilmeyeceğini söyleyerek vatandaşları kandıran bazı kuruluşların oyunu eğitimler başladığında ortaya çıkıyor.

Eğitim için kuruluşların yönlendirme yaptığı kocaman kuruluşlara giden ''Gemi adamı'' adayları burada kendilerine sırf bir alanla ilgili eğitim verileceğini lakin gemi cüzdanı almak için ayrıcalıklı birkaç eğitimden daha geçmeleri gerektiğini öğrenince başından kaynar su dökülmüşe dönüyor.

Firmaların aracılık ettiği eğitimin bedeli ise 500 TL civarında. Yani vasıtası müessese ortalama bir insandan bin TL kâr elde ediyor.

NORMALİ BİN 500 - 3 BİN TL

2-3 bin dolar maaşlarının aslı olmadığını izah eden piyasa temsilcileri ücretlerin ekseriyetle Türk parası halinde bin 500-3 bin TL aralığında olduğunu belirterek, gemi cüzdanı çıkartacaklara gazete ve internetteki gemici ilanlarına inanmamaları hakkında uyarıda bulunuyor.

BAKANLIĞA BİLDİRİLDİ

Görüşüne başvurulan Deniz Ticaret Odası yetkilileri de yaşananları doğruladı. Aracı firmalarla bir takımın şikâyetlerin kendilerine de ulaştığını ve bu firmaları disiplin kuruluna havale ettiklerini izah eden yetkililer söz konusu firmalarla ilgili bakanlığa bilgi de verildiğini ve çok çok yakın sürede bir atılım gerçekleştirileceğini söyledi.

ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI!

Şikâyetlerin geldiği firmalardan savunma istediklerinde kendilerine çok çok iyi yapılmış bir savunma yapıldığını da izah eden Oda yetkilileri, ''Yani bireyler körü körüne inanıp onlara hiç bir şeyin karşılığı yoksa paralar verdiklerini söylüyorlar fakat ispatlayacak en ufak bir şeyleri yok. Disiplin kurulu da bu nedenden dolayı bir şey yapamıyor eli kolu bağlı kalıyor.'' diyor.

DİKKATLİ OLUNMALI

Konuyla ilgili şekilde Liman Başkanlığı yetkilileri ise; kendilerinin de kulağına bu yönde bilgiler geldiğini bu nedenden dolayı kişilerin bu konu ile ilgili dikkatli olması gerektiğini söylüyor. (Kaynak: Haber7)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×