3 aylık enflasyon artışı memur zammını eritti

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, “Yılın ilk 3 ayında 3,57 oranında artan enflasyon memurun 2014 yılı zammını eritti.

3 aylık enflasyon artışı memur zammını eritti
11 Nisan 2014 Cuma 17:23

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, “Yılın ilk 3 ayında 3,57 oranında artan enflasyon memurun 2014 yılı zammını eritti.” dedi.

Veysel Fırat, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan 2014 Mart ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyatları Endeksi'nin yılbaşına göre yüzde 3,57 oranında artış gösterdiğini belirtti. Hükümetin imzalanan toplu sözleşmeye dayalı olarak memurlara 2014 yılı için toplam 175 TL brüt zam yaptığını hatırlatan Fırat, “İlk üç aylık enflasyon oranı daha şimdiden kimi memurların yıllık maaş zammını yedi. Böyle giderse haziran ayında tüm memurların yıllık maaş zammı enflasyon karşısında tamamen erimiş olacak. Biz hükümetten memur maaş zamları, enflasyon artış oranının altında kalması durumunda, aradaki farkın maaşlara zam olarak yansıtılması yoluna gitmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Toplu sözleşme metnine göre 2014 yılı enflasyon artış oranı her ne olursa olsun maaşlara ilave artış yapılmayacağını vurgulayan Fırat, şöyle devam etti: “Hükümet 2014 yılı için belli bir yüzde oranında zam yapılması yerine sadece brüt 175 TL taban aylık artışı yapma yoluna gitmişti. Bu durum ise maaşlara farklı oranlarda artışa sebep olmuş ve 2014 yılı için maaş artış oranları kadro unvan ve dereceleri itibariyle yaklaşık yüzde 1,50 ile yüzde 7,70 Aralığında gerçekleşmişti. 3 aylık enflasyonun yüzde 3,57 çıkmış olması, 2014 yılı için bu orandan daha düşük maaş artışı sağlanan çok sayıdaki kamu personelinin mağduriyetine şimdiden sebep oldu. Tüm memurlar daha şimdiden ilerleyen aylara ilişkin enflasyon artışı nedeniyle tedirginlikle beklenmeye başladı. Hükümetin yasal bir düzenleme ile bu duruma karşı tedbir almasını istiyoruz. 2014 yılı ilk üç aylık enflasyon artışı karşısında memur ve emeklileri daha şimdiden ezilmeye başladı. Bu durumun ilerleyen aylarda daha da ağırlaşacağını düşünüyorum. Biz hükümetten enflasyon karşısında ezilen ve eriyen bir ücret politikası değil aksine enflasyonu ezen bir maaş artış politikası istiyoruz.”

Fırat, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince kariyer meslek gruplarına sağlanan 3 bin 600 ek göstergenin öğretmenler için de uygulanmasını istedi. Fırat, “Eğitim sisteminin bilimsel, nitelikli, demokratik, milli ve özgün bir form kazanması için stratejik vizyon planları yapan ve bir kısmını uygulamaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığımızın bu vizyon ve projeksiyon hedeflerine ulaşması için eğitim ordusunun ifade ettiğim bu haklı ve meşru taleplerine bir an önce karşılık vermesini ve hayata geçirmesini bekliyorum. Bütçesi kısıtlı bir eğitim kadrosu ile 2023 hedeflerini yakalayamayız. Eğitim çalışanlarının zihnindeki ekonomik sıkıntı giderildiği oranda eğitimde kalite artacaktır.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×